Morgonrapporten tisdag: E18 avstängd på grund av bärgning

★ TISDAG 13 DECEMBER • Bråk i city • Luciavädret: Kallt men uppehåll • Dagens evenemang

Publicerad Senast uppdaterad

God luciamorgon Västerås!

Det har hänt: Polisen larmades om ett stort bråk i centrala Västerås sent på måndagskvällen efter att förbipasserande sett flera personer i ett slagsmål, skriver VLT. En man i 50-årsåldern har gripits, misstänkt för grov misshandel och skadegörelse. Om någon person skadat sig allvarligt i samband med händelsen är oklart.

Så blir vädret enligt SMHI: Luciadagen firas med minusgrader och mulet väder men uppehåll. Den låga vintersolen kan visa sig. Dagstemperatur mellan 7 och 9 minusgrader, nordvästlig vind.

Trafikläget: En bärgning av en lastbil pågår på E18 i höjd med Västjädra mellan Västerås och Hallstahammar. Vägen var avstängd en stund i riktning mot Arboga men är nu öppnad igen, rapporterar radions trafikradio. Vissa köer.

Inställt tåg till Sala 9.26, i övrigt verkar tågtrafiken rulla på enligt tidtabell. Inga olyckor inrapporterade på vägarna.

Här är ett urval av dagens evenemang i Västerås:

Julutställning

Plats: Västerås Konsthall

Tid: Tisdag–fredag 12.00–17.00, lördag–söndag 12.00–16.00

Vad: Konstnärsföreningens medlemmar ställer ut till och med 21 december.

Snowflakes in December – Hannah Svensson kvartett med Klas Lindquist

Plats: Konserthuset, Lilla salen

Tid: 19.00

Vad: Kritikerrosade jazzsångerskan och låtskrivaren Hannah Svensson kommer ut med ett nytt album – denna gång i julens tecken – i sällskap med eminenta jazzmusiker. Altsaxofonisten Klas Lindqvist, Salafödde pianisten Sven-Erik “Svempa” Lundeqvist, basisten Mattias Svensson och trumslagaren Paul Svanberg.

VSK–Gripen Trollhättan

Plats: ABB Arena Syd

Tid: 19.00

Vad: Elitserien, bandy, herrar


Powered by Labrador CMS