
Morgonrapporten: Sjukhuschef sparkad
★ TISDAG 22 AUGUSTI • Vädret: regnet dröjer sig kvar • Trafik: signalfel åtgärdat
God morgon Västerås!
Det har hänt: En av Region Västmanlands högsta chefer har fått sparken, rapporterar P4 Västmanland. Det handlar om områdeschefen för akutsjukvården, Liselott Sjöqvist, som fått sluta. Hälso- och sjukvårdsdirektör Lars Almroth vill inte kommentera något mer kring omständigheterna.
Trafikläget: Det omfattande elfel som sedan söndag kväll kraftigt påverkat tågtrafiken på sträckan Stockholm-Västerås-Örebro ska nu vara avhjälpt. Det meddelade Trafikverket på måndagskvällen. Fortsatt en del inställda avgångar under tisdagen dock, på grund av översvämningar.
Så blir vädret enligt SMHI: Fronten med regn ligger kvar och en del skurar att vänta under eftermiddagen. Framåt kvällen efterhand soligare. Dagstemperatur 17–20 grader.
Guiden – det händer i Västerås i dag:
Hahr och Stallhagen, en guidad tur
Plats: Samling utanför Erik Hahrs barndomshem på Stallhagsgatan 11 (Gå ej in på tomten)
Tid: 18.00–19.00
Vad: En ny tur för 2023. Stallhagen har kallats för direktörernas område. Och alla anlitade de oftast arkitekten Erik Hahr, själv uppväxt i det här området. Här får du höra om Erik Hahr och hans verk och hur han formade Västerås. För biljetter och mer info: deilaochdatiden.se.