
Morgonrapporten: Molnigt och skurar – men fortsatt varmt väder
★ ONSDAG 12 APRIL • Guiden – det händer i Västerås idag
God morgon Västerås!
Det har hänt: Rönnbys innebandydamer föll med 4–1 borta mot Pixbo i den tredje SM-semifinalen. Nu är Västeråslaget piskat att vinna hemma på fredag för att hålla finaldrömmen vid liv.
Så blir vädret enligt SMHI: Mest molnigt och senare på dagen en del skurar. Värmen håller dock i sig och temperaturer uppemot 13 grader väntas under onsdagen.
Trafikläget: Lugnt läge på vägarna under onsdagsmorgonen. För mer information om tågtrafiken se Trafikverket.
Pollenläget: Måttliga till höga halter av alpollen
Guiden – det händer idag i Västerås:
Lunchmusik
Plats: Intiman
Tid: 12.00–ca 13.15
Vad: Mat och underhållning. På scen denna onsdag: The Ryders.
Soppteater: Whacko – en vanföreställning
Plats: Västmanlands Teater, Teaterbistron
Tid: 12.00
Vad: En kärleksfull och humoristisk monolog om en resa genom depression och UFO:n till att kunna läsa tankar och höra andras känslor. Med Ulf Pilov. Regiöga: Figge Norling.
Brel möter Piaf – Rebellen & Sparven
Plats: Konserthuset, stora salen
Tid: 19.00–21.00
Vad: Christopher Wollter och Åsa Fång tar sig an chansontraditionens två giganter, Edith Piaf och Jacques Brel. En enad kritikerkår har hyllat denna vackra, vemodiga och roande föreställning som gått för utsålda hus runtom i landet.
Konsert
Plats: Café Mosaic
Tid: 19.00
Vad: Nina Jedevin och Per-Erik Jonsson bjuder på country, pop, rock och blues.