
Morgonrapporten: Man i 20-årsåldern påkörd av buss i centrala Västerås
★ ONSDAG 8 NOVEMBER • Tåg: Förseningar på morgonen • Vädret: Fortsatt regnigt • Guiden: Toppmatcher i bandy och innebandy och hyllat amerikanskt band
God morgon Västerås!
Det har hänt: En man i 20-årsåldern fördes till sjukhus under tisdagen efter att ha blivit påkörd av en buss i korsningen Kopparbergsvägen och Stora gatan, skriver polisen på sin hemsida. Enligt en patientskaderapport från Region Västmanland under tisdagskvällen är mannen svårt skadad men läget ska vara stabilt. En anmälan om trafikolycka utan misstanke om brott skrivs.
Tåg: Förseningar och vissa inställda avgångar mellan Sala och Västerås nu på morgonen på grund av ett signalfel. Reparation pågår och en första prognos från Trafikverket är att felet ska vara avhjälpt klockan 09.00.
Så blir vädret enligt SMHI: Liknande väder som under gårdagen – molnen dominerar och tidvis skurar. Dagstemperatur på 4–6 grader.
Guiden – det händer idag i Västerås:
Soppteater: Kung Byxlös
Plats: Västmanlands Teater, Teaterbistron
Tid: 12.00
Vad: Drottning Margareta blir Kung Byxlös – kvinnan som skapar Kalmarunionen, enar Norden och ordnar varaktig fred mellan de nordiska länderna. Följ med när Görel Crona gestaltar hennes gärning – en bedrift som saknar motstycke.
Live: AW med Trubadurkväll
Plats: Agrill, Kajbaren
Tid: 16.00 (trubadur från 18.00)
Vad: Simon Ludvigsson underhåller.
Impro Comedy Night
Plats: 4:e teatern, Culturen
Tid: 18.00
Vad: 4:e teaterns svar på en rolig och annorlunda after work. Baserat på förslag från publiken utsätter våra komiker varandra för lekar, uppdrag och godtyckliga poängsystem som resulterar i improviserade sketcher. Kvällen ackompanjeras av Mats B Olsson.
Live: The Mercury Riots
Plats: Intiman
Tid: 19.00
Vad: Amerikanska hyllade bandet på besök. Arrangören firar det nyligen godkända serveringstillståndet (för servering i pauserna) med fri entré.
VSK–Villa Lidköping
Plats: ABB Arena Syd
Tid: 19.00
Vad: Elitserien, bandy, herr
Live: Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye
Plats: Konserthuset, foajéscenen
Tid: 19.00
Vad: Sveriges egen jiddischdrottning har tagit jiddischkulturen rakt in i samtiden och skapat något coolt och innovativt, utan att för den delen tappa fotfästet eller förlora essensen i traditionen.
Konsert
Plats: Café Mosaic
Tid: 19.00
Vad: Med Bengt Kyllinge & Mattias Gustin.
Rönnby–Pixbo
Plats: Mälarenergi Arena
Tid: 19.30
Vad: SSL, innebandy, dam