Morgonrapporten: Licensjakt efter tolv vargar i Västmanland

★ MÅNDAG 10 NOVEMBER • Vädret: Mulet • Guiden: Kura skymning och standup-klubb

Publicerad Senast uppdaterad

Godmorgon Västerås! 

Det har hänt: Länsstyrelserna i mellersta rovdjursförvaltningsområdet har beslutat om licensjakt efter varg 2026. Vinterns jakt för Västmanlands läns del omfattar totalt tolv vargar. Sex vargar i reviret Myggsjön i Sala och Norbergs kommuner och sex vargar i reviret Vargmossen i Fagersta och Norbergs kommuner.

Helgens sport:

VSK:s bandyherrar har hittat formen i elitserien. Ny storseger och tredje raka när Gripen slogs tillbaka med tydliga 9–2 i ABB Arena Syd. 

Damerna fick dock känna på säsongens första förlust i seriespelet när hemmalaget Sandviken vann med 5–4 efter ett sent straffavgörande där VSK annars var i ledningen större delen av matchen. 

VI:s handbollsdamer tog en övertygande seger hemma mot Kungälv, 33–21 och är nu femma i handbollsligan. Svea Lind bästa målskytt med nio fullträffar.

Så blir vädret enligt SMHI: Disigt och dimmigt inledningsvis och molnen fortsätter att dominera under dagen. Dagstemperatur på 5–6 grader.

Det händer idag i Västerås

Manifestation

Plats: Utanför Stadshuset

Tid: 12.00–12.15

Vad: Varje måndag (utom röda) hålls en partipolitisk obunden manifestation för fred och frihet i Ukraina.

Föreläsning: Våld och åldringsbedrägerier – hur ser det ut i Västmanland idag?

Plats: Växhuset

Tid: 14.00–16.00

Vad: Jonas Jansson från polisen föreläser om våldet i Västmanland jämfört med kringliggande län och om åldringsbedrägerier i länet jämfört med några andra. Han tar också upp om och hur man kan skydda sig. Arr: Senioruniversitetet. 

Kura skymning

Plats: Stadsbibliotekets hörsal

Tid: 18.00–19.00

Vad: Nordens största högläsningskväll där samma text läses samtidigt på resp språk. Harriet Pettersson läser årets text på temat Samhörighet i Norden. Gitarrmusik och sång av Sven G Sjöberg från Visans vänner. Arr: Föreningen Norden.

Källaren Comedy

Plats: O’Learys, Beergarden

Tid: 18.00–21.15 

Vad: Precis som vanligt bjuds en mix av rutinerade komiker och nybörjare som är i starten av sin standupkarriär. Källaren Comedy är en fristående gratisklubb för standup. Fri entré.

Powered by Labrador CMS