Barnfestival. Efter två års coronapandemi gjorde Västerås barnfestival comeback i somras. Nu är bestämt att arrangemanget kommer tillbaka i sommar igen.

Klart: Det blir festival för barnen – även i år

Äntligen, nu är det bestämt att det blir en Västerås Barnfestival i år också. Lördagen den 20 maj är det dags för festivalen som framför allt vänder sig till alla barn, stora som små. En dag där barnen får vara barn och uppleva och prova på mängder av gratis aktiviteter i stora delar av Västerås city.

Publicerad

Det känns viktigare än någonsin att det mesta är gratis nu under en tung ekonomisk period

Jonas Edberg, chefredaktör på Västerås Tidning, en av arrangörerna tillsammans med bland annat Västerås citysamverkan, berättar att anmälan för företag, föreningar och andra som vill bidra till att göra en stor gratisfest, nu har öppnat.

– Det känns viktigare än någonsin att det mesta är gratis nu under en tung ekonomisk period. En del familjer kanske inte ens har råd att åka på semester och då vill vi i alla fall ge dem en dag som inte behöver kosta något, då barnen får vara i fokus och få ha det riktigt roligt.

Konceptet med Västerås Barnfestival är att allt sker på helt ideell basis och vem som helst får vara med och visa upp aktiviteter eller upplevelser för barn.

– Bara man gör det för barnen så kan man anmäla sitt intresse, säger Jonas Edberg.

Barnfestivalen håller till i stora delar av city, Fiskartorget, Vasaparken, Växhuset runt Viktor Larssons plats och i år kanske Melkertorget, är några av platserna.

– I Vasaparken kommer fokus även i år att ligga på rörelse som till exempel att prova på olika sporter.Barnfestivalen startar som alltid med en stor parad som går från Viktor Larssons plats till Vasaparken där alla barn som går med är välkomna att klä ut sig.– Festivalen är en väldigt fin tradition som vi hoppas att många barn kommer att uppskatta även i år, avslutar Jonas Edberg.

Tasse och Kattiz.

Vill du medverka?

Vill du som företag, förening eller privatperson vara med som medarrangör så hör av dig till Jonas Edberg.

Powered by Labrador CMS