
Hon tar över de stora festerna – när Westerdahl kliver av som festivalgeneral
Nu kliver Alf Westerdahl av som Västerås Cityfestivals general och spindel i nätet. Istället lämnar han över rodret till Jenny Guilliams.

Guilliams är inte ny i evenemangsbranschen, hon har jobbat många år som projektledare inom evenemang på Visit Västerås, och sen hösten 2018 har hon funnits inom organisationen för Västerås Cityfestival.
Men nu är det alltså dags att ta ett kliv uppåt och axla Alf Westerdahls roll som projektledare för festivalen.
– Jag kände en stark stolthet och glädje när jag fick erbjudandet om att ta över efter Alf, säger Jenny Guilliams.
Om nästa års festival berättar hon att arbetet redan har dragit igång.
– Nu är det hög tid att boka artister och sätta grunderna. En sak vi också jobbar på är att fortsätta utveckla festivalområdet runt Mimerscenen. Något vi började med till årets festival och som verkligen blev jättelyckat, det blev precis så som vi såg framför oss.
Guldstänk och nyår
Samtidigt som Jenny Guilliams kommer att leda arbetet med Västerås Cityfestival kommer hon att vara involverad i andra evenemang, som till exempel Västerås nyårsfirande och Näringslivsgalan Guldstänk.
– Sen, ju närmare vi kommer Cityfestivalen, desto mer arbete med den kommer det att bli. Men först så ska jag ta mig tid att sätta mig in i den nya rollen, även om jag redan nu känner mig väldigt insatt, eftersom jag har jobbat länge med festivalen.
Kvar som bollplank
Under uppstarten kommer Alf Westerdahl att finnas kvar som bollplank. Han säger att det skulle vara omöjligt annars eftersom festivalen består av så många olika delar och små detaljer.
– Det här känns jättebra. Jenny tar över och jag kommer att kunna finnas där och stötta och hjälpa henne med de erfarenheter jag sitter på och även det kontaktnät jag har.
Jenny Guilliams berättar att hon har ett brinnande intresse för Västerås Cityfestival.
– Festivalen ligger mig väldigt kärt om hjärtat och den betyder väldigt mycket för västeråsarna och näringslivet. Jag känner en enorm stolthet över att få axla uppgiften och bygga vidare på festivalen.
Hon ser sin största utmaning i att fortsätta bygga på succén som Västerås Cityfestival har varit och ska fortsätta vara.
– Det är en utmaning men jag tycker att det är väldigt peppande!