
Gemensam satsning på guidad tur i spåren av Västerås forntida och medeltida historia
Är du intresserad av Västerås historia? Då har du chansen att upptäcka den under den guidade turen ”Från Anund till Ansgar” som går i spåren av Västerås forntida och medeltida historia.
Lördagen den 19 augusti klockan 9–15 erbjuder Västerås museer, Västmanlands läns museum, Svenska kyrkan Västerås samt Visit Västerås gemensamt en dagstur i historiens tecken, skriver Svenska kyrkan Västerås i ett pressmeddelande.
– Det här är något för den historie- och kulturintresserade, eller för den som vill höra om vad som faktiskt har hänt här i Västerås, berättar intendent och Anundshögs besöksmålsansvariga Sara Yamamoto Hagström.
Bussen åker först till Anundshög, där Sara Yamamoto Hagström berättar om historiska händelser från platsen.
Färden går sedan vidare till länsmuseet där museipedagogerna Anna Bratås och Helena Arnell berättar och visar föremål om tro och religion från forntid och medeltid. Sista stoppet för dagen är Västerås domkyrka, där domkyrkopedagog Ingela Welén berättar om den kristna tron som omdanades av reformationen.
– Vi är väldigt glada över det här samarbetet och att vi kan erbjuda en sådan här dag. Och eftersom det är första året vi genomför denna guidning erbjuder vi resan till ett lägre pris, säger Ingela Welén.