
EXTRA: Grovt våldsbrott vid grundskola i Västerås
En pojke blev under onsdagsförmiddagen utsatt för ett grovt brott på Blåbo i Västerås. I samband med händelsen som initialt rubriceras som försök till rån, blev målsägaren skadad av ett vasst föremål och har förts till sjukhus med allvarliga skador.
Flera enheter kallades till grundskolan på onsdagsförmiddagen rapporterar Västerås Tidnings reporter som är på plats vid skolan.
– Vi utreder ett grovt våldsbrott i anslutning till skolan, bekräftar polisen presstalesperson Tobias Ahlén-Svalbro för Västerås Tidning.
En stor del av polisinsatsen skedde i vid Kristiansborgsskolan. Men enligt uppgift, som Kristiansborgsskolans rektor har gått ut med till sina elevers föräldrar, skedde själva incidenten i närheten av Blåsboskolan.
Enligt polisens händelserapport utreds händelsen initialt som försök till rån.
På plats vid Kristiansborgsskolan kontrollerads tre personer, alla under 18 år. De tre har gripits misstänkta för försök till rån.
Allvarliga skador
Målsäganden, en tonårspojke under 18 år, har skadats med ett vasst föremål och är förd med ambulans till sjukhus.
– Det verkar röra sig om allvarliga skador, men vi har inga uppgifter om att det ska vara livshotande. Målsägaren blödde kraftigt, säger Magnus Jansson-Klarin, presstalesperson från polisen.
Enligt en patientskaderapport från Region Västmanland som kom strax före klockan 14.00 på onsdagseftermiddagen är tonårspojken allvarligt skadad, men läget ska vara stabilt.
Polisen söker vittnen som kan ha gjort iakttagelser i samband med händelsen: ”En uppgift som du bedömer som ointressant kan för utredningen vara värdefull och polisen är högst angelägna om att få in all typ av information om händelsen, både före, under och efter det inträffade. Tips lämnas till 114 14.”
Texten uppdateras
