
Enköpingsföretag bjöd Pettersbergsborna på fest: "Många som har det tufft nu"
Under lördagen var det stor stadsdelsfest på Pettersberg i Västerås. Detta tack vare ett givmilt bidrag från ett företag i Enköping. – Det är klockren möjlighet som vi har fått från Linde gas som har sponsrat den här festen, säger Mathias Mardani, trygghetssamordnare på Pettersberg.
Det har varit en av mina största drömmar att få ge tillbaka till samhället. Inte minst med tanke på hur mycket hat och fattigdom det finns där ute
Bumperball, fotboll, bingo, korvgrillning och paketutdelning. Arrangemangen på Pettersberg i lördags kväll var en riktig kalaskväll för invånarna i stadsdelen.
Bakom festen låg, något oväntat, ett företag från Enköping: Linde gas.
– Vi är här och ger tillbaka! Varje anställd vid Linde gas har möjlighet att ordna evenemang som ger något tillbaka till samhället. Det är en fantastisk möjlighet som jag och mina kollegor har fått, säger Martin Jounessi.
Martin är själv anställd som skiftledare på företaget och var den som ansökte om att få arrangera festen på Pettersberg i Västerås.
Varför valde du att fixa festen just här på Pettersberg?
– Jag bor på Råby i Västerås så det är ju inte långt härifrån. Dessutom känner jag Mathias Mardani som är trygghetssamordnare på Pettersberg. Det har varit en av mina största drömmar att få ge tillbaka till samhället. Inte minst med tanke på hur mycket hat och fattigdom det finns där ute, förklarar Martin.

Genom åren har Linde gas gjort några liknande evenemang i både Uppland, Västmanland och Stockholm.
Med under stadsdelsfesten på Pettersberg hade Martin även med sig ett antal kollegor från företaget.
– Totalt är vi 13 personer från företaget på plats. De andra har fått anmäla intresse för att vara med här idag, säger han.
Hur mycket kostar den här kvällen?
– Många, många tusenlappar. Mer vill jag inte säga.
Tuffa tider
Mathias Mardani, som dagligen jobbar med att förbättra situationen för de boende i stadsdelen, var minst sagt glad och tacksam över stödet de fått från Martin Jounessi och hans kollegor på Linde gas.
– Det är tuffa tider nu och här på området finns det många familjer som har det kämpigt ekonomiskt, säger han.