Omsorgshjälte. Acke säger att hon älskar att jobba med människor och att det är väldigt kul att bli uppmärksammad för sitt jobb.

Akane hyllas som en av vårdens hjältar

Västeråsaren Akane ”Acke” Johansson har jobbat inom hemtjänsten i 16 år och nu har hon blivit utsedd till en av Attendos omsorgshjältar 2022.

Publicerad

Acke säger att hon älskar att jobba med människor och att det är väldigt kul att bli uppmärksammad för sitt jobb.

– Jag hade verkligen inte förväntat mig att bli omsorgshjälte, det är helt otroligt.

Hon jobbar i Attendos område sju på Viksäng och säger att man både ger och får så mycket tillbaka av kunderna.

– Och så trivs jag så bra med arbetsgruppen, med mitt team och mina arbetskamrater, vi fungerar jättebra ihop.

Många av Ackes kunder är sjuka och en del ensamma och där känner hon att hon kan vara ett stort stöd.

– Jag känner att jag kan bli kundernas bästa medicin, de behöver hjälp och stöd och jag strålar och kommer med glädjen och får dem att må jättebra. Men samtidigt vill jag att alla kunder ska kunna göra så mycket dom vill och kan själva.

Positiv attityd

Att jobba inom hemtjänsten kan vara tungt. Ibland innebär det att man finns med vid livets slut.

– Jag tänker så att livet börjar och livet slutar. Jag har sett många dö framför mig, det låter konstigt, men ofta tänker jag att det är skönt att det är slut på lidandet.

Acke är en kvinna med positiv attityd och starka värderingar och det är bland annat det som gett henne titeln Attendos omsorgshjälte 2022.

– Det bästa jag vet är att jobba med människor och jag tänker mycket på mina kunder, även när jag inte jobbar.

Powered by Labrador CMS