Foto: MOSTPHOTOS

Sommarrapporten: Ökad molnighet

• Vädret: Mycket moln • Evenemang: Sommardans på Djäkneberget

Publicerad

• Vädret: Mycket moln • Evenemang: Sommardans på Djäkneberget

Så blir dagens väder enligt SMHI: "Mycket moln och det kan det dra in regn. Utbredningen är något osäker, 15-20 grader. Även inatt kan det komma lite regn i öster, 10-15 grader. Nordväst eller nordlig vind."

EVENEMANG I DAG:

10.00-17.00: Res i tiden på Vallby Friluftsmuseum! Under sommaren är det öppet dagligen i museimiljöerna. Hus och gårdar fylls med liv och rörelse. Du möter pigor och drängar, skolfröknar, arbetare och lanthandlare. Du kan delta i lektioner i byskolan, prova på gammaldags spel och lekar, hjälpa till med arbetet på arbetarbakgården och bondgården, titta in i torpet och prästgården eller inhandla en strut karameller i lanthandeln.

Sommarmusik: Sommardans på Djäkneberget
Plats: Djäknebergets utedansbana
Tid: 19.00-21:30
Info: Sommardans på Djäknebergets utedansbana under tak arrangerad av Västerås square dance club. Nivåer B, M, P och A1. Callers är Sten Axtelius och Rojne Eriksson. LÄS MER HÄR.

Powered by Labrador CMS