Laser 2024. Laserstrålen kommer tillbaka och knyter samman gruvan och staden.

Succén med Sala ljusfest kommer tillbaka: ”Låt oss mötas i kylan”

Succén från jubileumsåret 2024, Nattljus & Vinterskimmer, är tillbaka. Under en vecka den 5–11 januari skingras januarimörkret och Sala lyser upp lite extra.

Publicerad

Under ljusfestivalens öppettider, klockan 16–21, finns femton olika ljusverk att se. Den populära laserstrålen kommer tillbaka och knyter samman gruvan och staden likt ett snöre över himlen.

Man kommer att kunna mötas i det virtuella genom dörrar som fungerar som portaler i realtid. Den ena står vid Sala Silvergruva och den andra vid Stora Torget.

– Vem kommer du att möta? Det här verket står just nu i Stockholm på ljusfestivalen ”Nobel Week Lights” och kommer sedan till oss här i Sala, säger Elvira Matz, marknadsstrateg och projektledare för ljusfestivalen. 

Under festivalen invigs två permanenta ljuskonstverk. Det ena är ”Semafyr” – en interaktiv fyr med semaforer som pratar med varandra. Semaforerna är placerade på bryggorna i Stadsparken och fyren på ön i dammen. Dra i tampen och se vad som händer.

Det andra verket heter ”Bertil” och står vid hörnet på Ekebygatan, verket är finansierat av Jöns och Alvida Åkermans fond. 

Eld i mörkret. Årets eldshow äger rum den 10 januari. Här från invigningsåret 2024.

Elvira Matz berättar att även skolan har varit involverad i skapandet av festivalen.

– Förskolorna har tolkat temat ”Att mötas” och det ses i Paviljongen, och Anpassad skola har skapat ett spännande Reflexäventyr i Aguéliparken. 

Utöver detta blir det projektion mot kyrkofasaden, disco, utställning på Aguélimuseet, mötesplats, eldstad med mera. Vi bjuder även in till eldshow den 10 januari och Nattljusjoggen i samarbete med IFK Sala den 11:e. Sala Stadssamverkan har också bidragit med att samordna caféer och restauranger. 

– Det är roligt att vi äntligen får berätta om det vi har planerat de senaste månaderna. Att vi får ta tillbaka konceptet Nattljus & Vinterskimmer känns jätteroligt, det är många som har efterfrågat det och det är ett inkluderande sätt att mötas.

Nattljus & Vinterskimmer är finansierat av Sala kommun, Sala Sparbank, Salabostäder och Sala-Heby Energi och görs även i samarbete med Sala Silvergruva.

Elvira Matz säger att det kommer att bli interaktivt, vackert spännande, roligt och allt däremellan.

– Låt oss mötas i kylan!

För mer information och program: sala.se/nattljus

Powered by Labrador CMS