Köpingsbor tyckte till om tryggheten
Under hösten genomfördes en trygghetsundersökning bland Köpings invånare och nu presenterar kommunen resultatet.
Höstens undersökning är en uppföljning av en liknande mätning från 2023 och är en del av kommunens arbete för att förebygga brott och stärka tryggheten. Sammanlagt svarade 1 594 personer, vilket motsvarar 28,7 procent av de som fick enkäten.
Nästan 95 procent av de svarande uppger att de känner sig trygga när de vistas ensamma utomhus dagtid i sitt bostadsområde. Under kvällstid förändras känslan något.
– Drygt sex av tio känner sig trygga, medan knappt tre av tio uppger att de känner sig otrygga. Skillnaderna mellan kvinnor och män är tydliga, liksom mellan olika åldersgrupper. Yngre personer känner sig oftare otrygga, medan äldre i större utsträckning väljer att inte gå ut ensamma kvällstid alls. Det finns också geografiska variationer, där vissa områden sticker ut med högre upplevd otrygghet, skriver Köpings kommun i sin sammanfattning.
Synlig droghandel
Platser som pekas ut som otrygga är delar av centrum, i anslutning till skolmiljöer och i vissa bostadsområden.
– De vanligaste orsakerna som lyfts fram är att människor stör ordningen, synlig droghandel samt bråk och våld. Även skadegörelse och nedskräpning bidrar till otryggheten på vissa platser. Den här kunskapen är viktig för att kunna rikta insatser dit de behövs som mest.