Klassikern bidrar till en bra fritid för unga
Nu är det snart dags igen. Förra årets populära klassiker för barn upp till tolv år med längdskidor, simning, cykling och löpning på programmet drar igång den 24 februari i Sala med skidloppet.
Projektledarna Olivia Ahlin och Inger Jungehall, Allaktivitetshuset BG-10, Kultur och fritid, som tillsammans med Salabostäder arrangerar loppen, säger att Aktivitetshusets syfte är att kunna erbjuda alla barn möjligheter till en bra fritid.
– Här får man även röra på sig och man har tillfälle att prova på en ny sport som man kanske inte har provat tidigare.
Utrustning finns att låna
Nu är det alltså dags för skidåkningen. Loppet går på innergården vid Berggatan 11, huset mittemot Allaktivitetshuset BG-10 och Fritidsbanken.
– På Fritidsbanken kan man låna utrustning, men det finns bara i begränsat antal, så ta gärna med egen om du har, säger Olivia Ahlin.
Men kommer det att finnas snö?
– Om det inte finns så är vår backup stavgång, säger Linda Svedlund, Salabostäder.
Det behövs inte någon föranmälan.
– Loppet pågår klockan 10.00–14.00, det är bara att komma när det passar. Alla kan vara med, säger Olivia Ahlin.
Kommande grenar: 8 april simning, 15 maj cykel, 16 juni löpning.
Om man deltar på minst tre av de fyra grenarna under året så har man chans att vinna en cykel.