Grön laser testas mot kanadagäss
Kungsörs kommun har beställt en grön laser som ska användas för att försöka få kanadagässen vid kommunens badplatser att välja andra platser.
Problemet med stora flockar av kanadagäss har länge varit en nöt som Kungsörs kommun försökt knäcka, och man har bland annat haft dialog med kommunjägaren om olika metoder som på ett långsiktigt sätt kan minska antalet fåglar som uppehåller sig på badplatserna.
– Vi vill hitta en långsiktig och hållbar lösning för kommunens badplatser. Kanadagäss är vilda djur och det gör frågan komplex. Därför har vi tittat på olika metoder och nu valt att prova grön laser. Nyligen var vi på plats tillsammans med företaget som arbetar med metoden och fick se hur effektivt den fungerade i praktiken. Flera andra kommuner har haft goda erfarenheter av grön laser, säger Mikael Nilsson, kultur- och fritidschef i Kungsörs kommun, i ett pressmeddelande.
Ska avskräckas
Med grön laser stör man fåglarna så att de väljer att lämna platsen och på sikt undviker att återvända. Lasern är tyst och ska inte riktas mot fåglarna, utan mot marken i anslutning till flocken.
– Vi kommer sannolikt att behöva arbeta med metoden under en period för att få effekt. Förhoppningen är att gässen till slut ska avskräckas från att återvända till bryggorna. Vi vet förstås inte ännu hur väl det kommer att fungera just vid badplatserna, men vi hoppas att vi ska få samma goda resultat som andra kommuner har fått, säger Mikael Nilsson.