Avvecklar. Irené Ronström utanför sin butik i Rosa huset vid Bondtorget som hon nu stänger för gott i februari 2027 efter drygt fyra års verksamhet.

Ronström lämnar Rosa huset – Elise Clothing växer och flyttar in

En butik stänger – en annan utökar. Ronström lämnar Rosa huset. ”Det känns både befriande och ledsamt”, säger ägaren Irené Ronström.

Publicerad Senast uppdaterad

I lite drygt fyra år har Irené Ronström drivit sin klädbutik vid Bondtorget i centrala Västerås.

Men framåt våren är det över.

– Jag skulle behöva sparka upp mig själv för att kunna fortsätta, men jag orkar inte det. Det är för mycket jobb och för lite pengar i slutändan.

Hur känns det?

– Det känns … allt. Befriande, ledsamt och jobbigt. Samtidigt ska det bli riktigt skönt också, även om det är lite läskigt när jag kommer att stå utan inkomst.

Hon har drivit butik i stan sedan 2007.

– Då höll jag till i en källarlokal på Tessingatan.

Blandade känslor. ”Befriande, jobbigt och ledsamt”. Så beskriver Irené Ronström känslorna.

Avvecklingen kommer att ske under några månader med en utförsäljning som redan har startat.

– Jag hoppas att jag kan bli av med allt.

När det blev uppenbart vartåt det lutade gick Irené ner till ”grannarna i gränden” och frågade om någon ville ta över lokalen.

Elise Clothing nappade.

– De ville direkt, då blir det enkelt.

Hon försöker mitt i allt se det ljusa för västeråsarna.

– Det blir inte så tråkigt för stan när det är något nytt som kommer och att det inte bara stängs ner.

Finns det några planer framåt?

– Mitt entreprenörshuvud vill ju alltid hitta på grejer, säger Irené Ronström med ett leende.

– Först tänkte jag på ett pensionat på Gotland, men sen tänkte jag att ”nej, jag vill ju vara ledig på sommaren”. Så vi får se vad det blir framöver, Italien är en dröm.

Utökar. Anna Songer som äger Elise Clothing gläds åt större ytor för sortiment, event och personal shopping i Rosa huset.

Elise Clothing: ”Spännande och rolig flytt”

Det blir Elise Clothing, som öppnade sin butik i februari i år, som tar över lokalen som Ronström nu huserar  efter att på bara åtta månader vuxit ur den befintliga lokalen strax intill på Polisgränd. 

Elise Clothing öppnade den 12 februari 2026 och har på kort tid etablerat sig i Västerås city. Den snabba utvecklingen har gjort att de nuvarande lokalerna inte längre räcker till för verksamhetens fortsatta satsningar.

– Det känns fantastiskt att vi redan har kommit till den punkt där vi behöver större lokaler, säger Anna Songer, ägare av Elise Clothing.

I mars 2027 flyttar butiken runt hörnet till Ronströms tidigare lokal på Bondtorget – till en nästan dubbelt så stor yta.

Det gör bland annat en utökad satsning av en egen studio för liveshopping möjlig.

Den sänds både på onsdagskvällar och lördagsmorgnar. Sändningarna har idag över 100 tittare varje vecka och kombinerar presentation av nyheter och produkter med möjligheten att handla direkt under sändningen.

– Liveshoppingen har blivit en väldigt viktig och uppskattad del av det vi gör. I dag bygger vi upp och plockar undan inför varje sändning, så det ska bli otroligt kul att kunna skapa en riktig livestudio där vi kan utveckla konceptet ytterligare, säger Anna Songer.

Men flytten innebär också andra möjligheter.

– Det blir större ytor för sortiment, event och personal shopping, säger Anna Songer.

Hur känns det här?

– Det känns fantastiskt att vi redan har kommit till den punkt där vi behöver större lokaler. När vi öppnade i februari 2026 hade vi såklart stora förhoppningar, men att vi skulle växa ur lokalen så här snabbt hade vi inte riktigt vågat räkna med. Flytten känns både jättespännande och väldigt rolig.

Powered by Labrador CMS