Ljust. Tomas Wagenius med snickarna Lars Åsell och Jari Kivelä som just har börjat gipsa alla väggar i huset. Till vänster en del av de stora fönsterpartier som huset har uppdaterats med.

Renoveringen av villan på Hamre fortsätter: ”De tar inga genvägar”

Det har hänt en hel del i huset på Hamre sen Västerås Tidning senast gjorde ett besök. Tomas Wagenius, vd för det familjeägda företaget Bygg och Fastighetsutveckling i Västerås, berättar att han är nöjd med hur arbetet fortskrider.

Publicerad Senast uppdaterad
Effektiv. Mängder av kablar och rör dras i huset, bland annat för det som Tomas kallar en extremt smart ventilation. – Den är väldigt energieffektiv och känner genom sensorer av vilka rum personer befinner sig i och reglerar ventilationen efter det.

Tomas säger att han tror att Linda Morén och Mikael Svensson, ägarna av huset, har blivit överraskade av alla val man som fastighetsägaren kan behöva ta.

– Den här familjen hade oroligt bra dokumentation och väldigt mycket var bestämt redan vid byggstart, men även om de var väl förberedda så har en hel del ändringar tagits under byggets gång.

Linda säger att i ett så här stort projekt är det naturligt att stöta på utmaningar längs vägen.

– De hinder vi har mött har till stor del handlat om att vi själva gjort ändringar, vilket ofta leder till följdfrågor som behöver lösas och ibland även hantering av leveranskedjor. I alla situationer som uppstått har Tomas varit väldigt lösningsorienterad och samtidigt ett ovärderligt bollplank. När vi har kommit med idéer har han tagit sig tid att förklara vad de olika valen innebär i praktiken, med ett perspektiv som vi som beställare inte alltid kan se själva, säger Linda.

Furu. Fönsterfodren i huset är av furu och i en nättare variant än standard. En av de viktiga detaljer som ska ge huset det intryck familjen vill att det ska ha. Även de specialbeställda innerdörrarna kommer att tillverkas i furu.

Även om ändringarna gör att bygget kan dra ut på tiden säger Tomas att det är jättekul och fint med beställare som har sinne för detaljer.

– De har valt fantastiska material och tar inga genvägar.

Paret är extremt nöjda med Bygg- och fastighetsutveckling.

– Tomas, Jari, Lasse och alla andra som varit på plats har varit helt fantastiska. Vi upplever att det är ovanligt att hitta människor i byggbranschen som gör ett så gediget jobb och som verkligen värnar om slutresultatet. För dem handlar det inte bara om att göra en arbetsdag, utan om hantverk. Det märks tydligt i både utförande och engagemang.

Nu fortsätter Bygg och Fastighetsutvecklings renovering av huset och Västerås Tidning kommer framöver att berätta om stora och små händelser på vägen mot ett färdigt hus.

Vägen in. I halltaket blir det ribbor av furu med infällda ljusglober. Glober som till skillnad från spotlights ger ett mjukare ljus som fungerar bra som allmänbelysning. För att ge ett slätt intryck längs hallgången kommer det inte att sättas traditionella foder runt dörrarna.
Powered by Labrador CMS