Räddningstjänsten tipsar om ett brandsäkert julfirande i Västerås
Nu stundar en högtid då många människor vill lysa upp sina bostäder med adventljustakar som pyntas med stearinljus och mossa. Vi sätter upp stjärnor och stakar i fönstren och tänder lyktor i rummen, allt för att skingra mörkret och få en mysig stämning i vintermörkret.
Dessutom eldas mer i öppna spisar, kanske lagas det mer mat än vanligt och gamla elljusstakar kan ha trasiga sladdar som kan orsaka bränder.
Västerås Tidning pratade med Felix Merkel, brandinspektör på Mälardalens Räddningstjänst, och bad honom berätta vad man själv kan göra om det börjar brinna.
– Under den här tiden, mellan december till januari, ökar larm om bränder till SOS med cirka 20 procent, varav många är bostadsbränder.
Något att hålla koll på är förutom ljusbränder, brand i eldstaden, spisbränder, och bränder orsakade av trasig elektronik.
– Många tror att det bara är ljusbränder som ökar men det är förhållandevis jämnt fördelat, inget sticker ut jättemycket, berättar Felix.
Han säger att det absolut viktigaste är att se över sitt egna brandskydd i bostaden.
– Har man en brandvarnare så är det lätt att invaggas i en falsk trygghet, man litar på att den larmar. Fungerar den inte så kan det vara en avgörande faktor för bränders utgång, så se till att testa dem åtminstone en gång om året.
Det finns även möjlighet att få en gratis påminnelse via sms om att det är dags att testa sin brandvarnare via msb.se.
Om olyckan är framme så säger Felix att man kan börja med att kväva elden innan den tagit fart.
– Brinner det till exempel i adventsstaken med stearinljus så kan man släcka elden med lite vatten eller kväva den genom att slänga en handduk över. Det är inte värt att dra av en pulversläckare och smutsa ner hela vardagsrummet för en brand i en adventsstake.
En brandsläckare är också ett bra hjälpmedel om branden spridit sig och blivit lite större.
– En sexkilos pulversläckare är det vi vanligtvis rekommenderar till en bostad. Släckaren behöver stå svalt, torrt, mörkt och tillgängligt, inte undangömd längst in i förrådet.
Felix säger att man även regelbundet behöver kolla att också den fungerar.
– Det man kollar är att slangen är hel, att sprinten sitter i och att tryckmätaren står på grönt. Brandsläckaren behöver också bytas efter en tio till femton år.
Avslutningsvis säger han att om man har en brandsläckare så har man goda förutsättningar att släcka elden.
– Men ska inte utsätta sig själv för stora risker, går det inte att släcka själv så larma via 112.