Morgonrapporten: Sverige klart för fotbolls-VM – lycklig Vigge 

🇸🇪 ONSDAG 1 APRIL • Vädret: Soligt • Sport: Rönnby föll stort i SM-kvarten • Guiden: Seminarium och krogjubileum

Publicerad Senast uppdaterad

Godmorgon Västerås! 

Det har hänt: Sveriges fotbollsherrar blev klart för sommarens fotbolls-VM i Nordamerika på tisdagskvällen efter ett drama mot Polen. Västeråsaren och lagkaptenen Victor Nilsson Lindelöf var en av alla segerrusiga svenska fotbollshjältar efter matchen. ”Det är en sådan sjuk känsla. Jag är väldigt lycklig”, sa Vigge till Radiosporten efter att Sveriges säkrat VM-spel för första gången på åtta år.

Sport: Rönnby föll stort (3–10) borta mot Täby i den tredje kvartsfinalen och ligger nu under med 2–1 i matchserien. Måstematch hemma på långfredag för Rönnby.   

Så blir vädret enligt SMHI: En solig och varm onsdag med en dagstemperatur på 9–14 grader.

Det händer idag i Västerås

Fakta och fiktion 

Plats: Länsmuseet

Tid: 16.00–19.30

Vad: Seminarium som vänder sig till den som skriver, släktforskar eller bara är nyfiken på berättelser om människor och platser. Under kvällen möts besökaren av författare som arbetar i gränslandet mellan fakta och fiktion och får inblick i hur historiskt material kan bli till nya berättelser. Meverkar gör bland andra Martin Hedén, Inger Orre och Lena Hörngren Lif.

1-årsjubileum

Plats: Carlsson på kajen

Tid: 18.00

Vad: Restaurangen firar 1 år och bjuder på en musikkavalkad, en lättare buffé och bra priser i baren.

Livemusikquiz 

Plats: Boca

Tid: 18.30

Vad: Med Quizfabriken. Tema: England. Gratis att delta, boka bord via www.bocavasteras.se.

Powered by Labrador CMS