Morgonrapporten: Man misstänkt för flera trafikbrott
★ TISDAG 24 MARS • Vädret: Blåsigt och kyligare • Guiden: Lunchmusik, föreläsningar och konsert
Godmorgon Västerås!
Det har hänt: En polispatrull skulle stoppa en bil på Skälängsgatan på måndagsförmiddagen, men bilens förare valde att initialt inte stanna på polisens tecken. På en gata i närheten fick polisen stopp på bilen och föraren, en man i 30-årsåldern, blev misstänkt för bland annat grov vårdslöshet i trafik, grovt rattfylleri och för att ej ha stannat. Han omhändertogs enligt lagen om omhändertagande av berusade personer (LOB).
Så blir vädret enligt SMHI: Lågtrycket som närmar sig västerifrån drar in, vilket återigen ger blåsigt och kyligare väder. Regn kan förekomma eftermiddag, Dagstemperatur på 2–7 grader.
Det händer idag i Västerås
Lunchmusik
Plats: Stadsbiblioteket
Tid: 12.00–13.00
Vad: Riksspelmännen Christer Odén och Ola Brostam bjuder på sina favoritlåtar. Arr: Västmanlands Spelmansförbund, Studieförbundet Bilda.
Människoöden på Mälaren
Plats: Seniorpunkten
Tid: 14.00–16.00
Vad: En berättarserie med Lennart Klaar, ur Ann-Christine Kihls bok ”Ö-gonblick”.
Möt bandyspelaren Charlotte Selbekk
Plats: Rudbeckianska gymnasiets personalrum
Tid: 17.30
Vad: Charlotte Selbekk, lagkapten i VSK:s damlag i bandy, berättar om hur det var att komma från Norge till Sverige och Västerås och om att spela bandy här. Arrangör: Föreningen Norden Västerås.
Föreläsning: Vad litar vi mest på – människan eller maskinen?
Plats: Rudbeckianska gymnasiets ljushall
Tid: 18.00
Vad: Helt självkörande bilar väcker etiska frågor. Vem bär ansvaret vid en olycka? Elisabeth Uhlemann är professor i datakommunikation vid Mälardalens universitet och expert på trådlös kommunikation. Arr: Västerås Humanistiska Förening. Även årsmöte denna kväll.
Föredrag: Arkivens betydelse vid restaurering och byggnadsvård
Plats: Stadshuset, kommunfullmäktigesalen
Tid: 18.00
Vad: Med med arkitekt Björn Norman som 1990–2016 var slottsarkitekt vid det Kungliga lustslottet Strömsholm. I Västerås har han bland annat arbetat med Tidö och Ängsö slott. Fri entré.
Live: Blackheart – en odyssé genom Eva Dahlgrens 80-tal
Plats: Carlsson på kajen
Tid: 18.00 (konsertstart 19.30)
Vad: Eva Dahlgren blev folkkär med sånger som Ängeln i rummet och Vem tänder stjärnorna men den här kvällen hyllar hennes mörka och sköra 80-tal då låtarna hette sånt som Egoism, Häxorna och Sår. Med bland andra Jonatan Stenson på gitarr och sång.