Scouternas supersommar. Läger på läger väntar Klara Wallund och Ludvig Åström i sommar. ”Det ska bli spännande”, säger de. Här på plats vid Vedbobacken där de sommarjobbat som ledare under de seaste tre veckorna.

Klara och Ludvig är redo för en het scoutsommar: ”Det blir spännande”

Här är Västeråsungdomarna som är redo – hela sommaren. Scouterna Klara Wallund, 18, och Ludvig Åström, 16, har intensiva veckor framför sig – och har just avslutat fyra. ”Det kommer att bli en spännande sommar”, säger de.

Publicerad Senast uppdaterad

Under tre veckor har de sommarjobbat tillsammans med 15 andra ledare på Västerås stads scoutläger Day Camp Adventure vid Vedbobacken för barn mellan 8 och 12 år.

– Eller egentligen fyra veckor om man räknar med introduktionsveckan, berättar Klara Wallund och Ludvig Åström när vi träffas på lägerplatsen under den sista veckan.

Det är väldigt många trevliga människor man träffar eftersom det är en så stor organisation över hela världen

Men duon nöjer sig inte med det. Långt därifrån.

De kommer att fylla hela sommarlovet med scoutaktiviteter.

I onsdags satte de sig, tillsammans med kårkompisarna Angelika Eskilsson och Alvar Alriksson i S:t Olof scoutkår, på ett flygplan med destination Island för det stora scoutlägret Landsmót skáta.

– Det blir intressant, jag vet inte riktigt vad som väntar eftersom jag aldrig har varit där, säger Ludvig.

Mycket gemenskap och alla vänner man träffar överallt är det bästa med att vara scout tycker Ludvig och Klara

Det blir ett internationellt äventyr som samlar tusentals scouter och äventyrare från hela världen för en vecka fylld av aktiviteter och vänskap.

– Vi ska bo på en scoutkår i Reykjavik hos några som vi träffade förra sommaren i Stockholm.

Så ni har pluggat isländska nu då?

– Njae (skratt). Det får bli engelska.

För Ludvig blir det hans första internationella läger.

Klara har lite mer erfarenhet.

– Jag har varit på ett i Nederländerna tidigare.

Den intensiva scoutsommaren för Klara och Ludvig fortsätter sedan i direkt anslutning till Island med det stora lägret Jamboree 26 i Kristianstad.

Dit har över 17 000 scouter från omkring 30 länder anmält sig och det är därmed det största nationella scoutlägret i Sverige hittills.

”Väldigt spännande”

Sedan slår duon ny lägerplats vid Vätterns glittrande strand för DUST 1–8 augusti, ett läger som funnits i 50 år.

Hur känns det inför allt som väntar? 

– Väldigt spännande, vi kommer att träffa väldigt många nya människor.

Vad är det bästa med att vara scout?

– Mycket gemenskap och alla vänner man träffar överallt. Och mycket natur, säger Ludvig.

– Jag är inte lika mycket för naturen kanske, det är mer människorna jag är med för. Det är väldigt många trevliga människor man träffar eftersom det är en så stor organisation över hela världen.

De tillhör stadens största scoutkår, S:t Olof, som håller till ute vid Hem till gården

– Men vi är typ 12 kårer i stan.

Oj, så många.

– Ja, vi är fler än man tror, säger Klara Wallund med ett leende. 

Powered by Labrador CMS