Draóthea firar 20 år – och fick uppskattat besök av Sara Lumholdt
Förväntningarna var stora, och skratten och nyfikenheten hög när Sara Lumholdt från popgruppen A-Teens kom på besök till Västerås och Draóthea. Under dagen höll hon klasser i både dans och poledance, där deltagarna fick prova på olika koreografier och utmana sig själva med nya rörelser.
Draóthea är en daglig verksamhet inom LSS med fokus på teater, dans och drama. Verksamheten grundades för 20 år sedan, och jubileet firas med 20 olika happenings under året. Ett av dessa blev alltså besöket av Sara Lumholdt.
Förutom dansklasserna fanns möjligheten att ta en selfie med Sara, något många glatt tog chansen till. Hon skrev även autografer och svarade på deltagarnas frågor – allt från livet i A‑Teens till hur det är att arbeta med dans i dag.
Sara berättade att hon bara var 14 år när hon började i A‑Teens.
– Jag gick på en kulturskola där jag dansade och tog sånglektioner, och när jag fick veta att de letade efter unga artister till A‑Teens så sökte jag och kom med, sa hon.
Avancerad koreografi
Efter den inledande dansklassen var det dags för poledance. Tillsammans med Sara fick Kraftkarlarna – Draótheas två polekillar, Erik Boivie och Mikael Runnerus – prova på en riktigt avancerad koreografi som de klarade galant.
AnnaKarin Brandberg Olsson, som driver Draóthea, berättade att Kraftkarlarna och Draótheas danskompani kommer att uppträda på årets Kulturnatt i Konserthusets Stora sal.
– Det här är första gången Kraftkarlarna kör på hemmaplan, och det är också en del av Draótheas 20‑års jubileum, säger hon.