Till vänster: Bengt Gustavsson och Markus Olsson bjuder tillsammans med bandet på svängig bluesmusik.

Blues, nattvard och rock’n’roll – så blir den nya festivalen på ”Kajen”

Efter omkring 25 år i kyrkor och andra lokaler tar bluesmässan på söndag plats på en krogscen för första gången.

Publicerad

Framträdandet på Carlsson på kajen blir samtidigt finalen på den nya fyradagarsfestivalen Kingdom Come, som blandar musik, konst, föreläsningar och insamling till förmån för Mercy Ships. 

Kingdom Come

När: 3–6 september

Var: Carlsson på kajen

Urval av programmet:

Torsdag
11.00: Peo Thyrén – Rockstjärna & entreprenör
19.00: Cilla Hector – sångerska och pianist
20.30: Nicke Borg (Unplugged) – känd som frontfigur i Backyard Babies

Fredag
11.00–21.00: Konstutställning med Isabelle Arnfjell
11.00–12.00: Föreläsning med Ivan Czitrom
18.00: Konsert med Bengt Johansson

Lördag
11.30–14.00: Nätverkande och inspiration för kvinnliga företagare med Josefin Cummings
15.00–16.30: Helen Burns - Lovsångens betydelse
18.00: Gospel Night

Söndag
12.00: Gospelbrunch
15.00: Andliga sånger vi minns
18.00: Bluesmässa

Bluesmässan skapades av prästen Anders Lennse, David Gärdeborn, Hannes Tidare och Bengt Gustavsson. Tanken var att kombinera Svenska kyrkans gudstjänstordning med blues och rock.

– Det är så mycket gamla psalmer och bara orgel i kyrkan. Vi behöver lite rock’n’roll också, förklarar Bengt Gustavsson.

Sedan starten har bluesmässan framförts omkring 55 gånger, bland annat i olika kyrkor. 

Konceptet är en blandning av konsert och gudstjänst. Musiken framförs i blues- och rockstil och varvas med att en präst talar vid några tillfällen. Mitt under mässan erbjuds också besökarna att delta i nattvard.

– Man kan säga att det är både en konsert och en gudstjänstmässa i samma andetag.

Till söndagens framträdande följer dock inte prästen Anders Lennse med. I stället medverkar Hans Degréus, präst inom Västerås stift  

Att bluesmässan nu flyttar in på Carlsson på kajens scen ser Bengt Gustavsson som något alldeles extra.

– Bara att den framförs i krogmiljö är i sig uppseendeväckande. Men det kommer inte att vara någon tråkig tillställning, det kan jag lova. Det är drag från första låten.

I dag består gruppen bland andra av Bengt Gustavsson och gitarristen David Gärdeborn, som båda varit med sedan starten. Även om bandmedlemmarna i dag till stor del är äldre är målgruppen betydligt bredare.

– Alla som gillar när det svänger, oavsett ålder, är väl målgruppen, säger Bengt Gustavsson.

Och just söndagens framträdande ser han särskilt mycket fram emot.

– När Björn ber oss att komma till hans scen så är det ett hedersomnämnande tycker jag. Det är en stor ära. Vi ser verkligen fram emot det.

Bluesmässan avrundar den fyra dagar långa festivalen Kingdom Come som Björn Carlsson bjuder in till. Festivalen innebär både föreläsningar, en insamlingsgala till förmån för Mercy Ships, konstutställning, spelningar och Gospel Night.

Varför gör du den här festivalen, arrangör Björn Carlsson?

– Mitt i bruset är det lätt att fastna i det yttre. Hur du ser ut, hur du klär dig om du passar i in eller inte.

– Jag ville göra en festival som fokuserar på den inre människan, det glada budskapet och samtalen som dessa kulturupplevelser förhoppningsvis ger. Carpe diem liksom.

Powered by Labrador CMS