Smakfull festival. Fyra dagars streetfood-festival väntar på Stora torget i början av september. ”Hoppas det kan bli något återkommande”, säger initiativtagaren Josefin Jackson från Mr Mango och Västerås Street Food. Foto: Jonas Bergkvist/Mr Mango/Happy Banh Mi

Västerås får en ny matfestival i city

Matintresset är på topp i Västerås. Nu får city en egen streetfood-festival med flera lokala aktörer under fyra dagar på Stora torget – redan i början av september. – Vi har ett fantastiskt utbud i Västerås som vi vill visa upp, säger Josefin Jackson som driver Mr Mango och är initiativtagare till festivalen.

Publicerad

Västerås har sedan tidigare haft stora tillställningar på streetfood-temat som attraherat många besökare både lokalt och regionalt.

Nu flyttar Västerås Street Food – samlingsplatsen för matälskare som sedan i våras hållit till i pop-up parken vid Poseidongatan på Öster Mälarstrand – in i Västerås citys kärna. Evenemanget dukas upp på Stora torget och kommer att hållas 2–5 september och görs i samarbete med Visit Västerås, Findie och Citysamverkan.

– Jag har varit sugen på att göra något på torget även tidigare, men på grund av pandemin har det inte varit möjligt. När chansen nu dök upp kunde jag inte tacka nej, säger Mr Mangos Josefin Jackson, som står bakom Västerås Street Food.

Josefin Jackson driver Mr Mango och ligger bakom Västerås Street Food, som funnits på Öster Mälarstrand sedan i våras. Nu flyttar den in i större skala till torget. Foto: Jonas Bergkvist och Mr Mango

Hon berättar att många lokala aktörer är engagerade med syfte att folk ska få upp ögonen för hur mycket gott det finns i Västerås.

– Vi har ett fantastiskt utbud i Västerås och vi hoppas att folk precis som förut kommer från angränsande län för att uppleva det vi har att erbjuda och hjälper oss att ännu en gång sätta Västerås på streetfood-kartan i Sverige, säger Josefin Jackson.

Bredden på utbudet är också viktig.

– Vi har varit noga med mångfalden bland aktörerna så att besökare ska ha så mycket som möjligt att välja på. Det unika med våra aktörer är en varierande meny. Vi kommer ha allt från tacos till gourmetkaffe på plats.

I mitten av Stora torget kommer det att finnas ett tält med sittplatser för besökarna och en bar där Coppersmiths kommer att finnas med. Där serveras även Mr Mangos specialframtagna öl ihop med Hantverksbryggeriet.

– Det är ett lokalt producerat öl som är framtaget bara för denna helgen och Västerås Street Food.

Josefin Jackson tror mycket på konceptet och hoppas att festivalen kan bli att återkommande inslag i stadsbilden.

– Ja, det är ju förhoppningen att det ska kunna bli något som återkommer kanske ett par gånger per år.

Just nu är det sju olika aktörer som kommer att fylla torget.

Men det finns plats för fler.

– Vi hoppas få in ett par till, det finns det plats för.

Fyra dagars festival:

Västerås Street Food hålls dessa dagar:

Torsdag 2 september 15.00–23.00

Fredag 3 september: 11.00–23.00

Lördag 4 september: 11.00–23.00

Söndag 5 september 11.00–18.00

Klara utställare hittills (fler kan tillkomma):

Mr Mango (Västerås)

Mr Mango har en råvara som huvudfokus – helt rätt gissat, mango. Konceptet föddes ur idén att inte begränsas till ett specifikt kök, utan snarare fokusera på en råvara som skulle vara återkommande och den röda tråden. De kombinerar och experimenterar med olika smaker och rätter från olika kök.

Happy Banh Mi (Västerås)

En foodtruck som serverar vietnamesiska Banh Mi, ett luftigt bröd med spröd yta som fyllning och smakrik sås; välj mellan entrecote, kyckling, fläsk eller vegetarisk.

Maria Therese – Ett litet bageri (Västerås)

Therese Linder driver café- och butiksverksamheten på Kungsgatan intill Bondtorget. Konceptet bygger på att hon har ett stort allergiutbud och har innovativa twister på klassiker.

Brödernas glassbomb (Västerås)

Som namnet antyder, här är det glass som gäller. Perfekt som efterrätt för både stora och små.

Indian Street Food (Stockholm)

Erbjuder ett modernt indiskt kök inspirerat av alla olika autentiska smaker från Indiens gator. Genom att blanda tradition med modern smak och hållbarhet erbjuder de en indisk matupplevelse.

Jeffrey's Foodtruck (Stockholm)

Serverar en blandning av New York-inspirerad mat och latinamerikanska gaturätter. De erbjuder kryddig, smakrik och modern mat.

Kaffepojken (Västerås)

Specialkaffe som är rostat i Sverige, spårbart och hållbart. Ett brett utbud för smakfantasten, den nyfikna och de som önskar sig en hederlig kopp. Står lördag–söndag.

Källa: Findie

Powered by Labrador CMS