Kvällsvandrare. Projektet med ambassadörer har haft en positiv effekt på området enligt deltagarna och deras förhoppningar är att fler fritidsgårdar ska följa Pettersbergs exempel. ”Vi är inga poliser, väktare eller socialarbetare. Vi bara finns och det är viktigt i områden som är oroliga, berättar Tomas Hofling från Hyresgästföreningen. ×1 / 3Visa bildtextBild 1 av 3

Ungdomsambassadörer skapar trygghet på Pettersberg

Pettersbergs ambassadörer är ett projekt som drivs av Hyresgästföreningen och Pettersbergs fritidsgård, där ungdomarna i området spelar en betydande roll.

Publicerad

Vi är ambassadörer hela tiden. Vi ska ju föregå med gott exempel och se till att alla har det bra så vi är inte bara det när vi är schemalagda

– Att vara ambassadör betyder att jag vill ta hand om Pettersberg och göra det tryggare och bättre än vad det är idag. Vi hjälper våra ledare och andra ungdomar genom att arbeta tillsammans, berättar Malik Gagiev som är en av de sex ambassadörerna.

Projektet är inne på sitt fjärde år och enligt Bedros Özgün, fritidsledare på fritidsgården, är det stort tryck på att få bli ambassadör eftersom de yngre ser upp till de äldre och gärna vill få ta samma ansvar som de.

– Det är jättepopulärt! De senaste åren har det varit minst 25–30 personer i kö. Inför varje antagning får ungdomarna ansöka. Sedan går jag och ett par andra ledare igenom ansökningarna därefter väljer vi ut lämpliga kandidater, berättar han och fortsätter att förklara:

– För att få bli ambassadör krävs att den unge är helt drogfri, att hen sköter sig och använder sig av verbal kommunikation istället för att bråka eller slåss. Det är stränga regler med noll tolerans som alla ställer upp på, säger Bedros Özgün

Syftet med ambassadörerna är att de ska vara en länk mellan ungdomarna i området och fritidsgården genom att jobba förebyggande och förhindra till exempel skadegörelse. Det görs bland annat genom att gå kvällsvandringar i området. Upptäcks någon skadegörelse eller åverkan under promenaden rapporteras det in till närmast ansvarige, som åtgärdar felen löpande.

– Alla är välkomna att kvällsvandra. Förra gången blev vi så många att vi delade upp oss i två grupper. Efter våra rundor möttes grupperna upp på Ica för vi brukar gå dit och visa upp oss eftersom det skapar mer trygghet, säger Anastasija Paunkovic, en av de två tjejerna i gruppen.

Kvällsvandringarna sker alltid i sällskap med några vuxna antingen från fritidsgården eller Hyresgästföreningen. Förutom att röra sig ute i området hjälper ambassadörerna till med försäljningen i kiosken eller jobbar med något av gårdens andra projekt som till exempel Panta för Uganda. Varje deltagare har ett schema som är anpassat efter skolgång och andra aktiviteter.

– Fast vi är ambassadörer hela tiden. Vi ska ju föregå med gott exempel och se till att alla har det bra så vi är inte bara det när vi är schemalagda, berättar Noradin Abshir, Pettersbergsambassadör.

På Skallbergets fritidsgård håller en ny grupp med ambassadörer på att startas, något som samtliga på Pettersbergs fritidsgård hoppas ska sprida sig till alla ”gårdar” i kommunen.

– Ju fler grupper som startas desto bättre och tryggare kommer det att bli inte bara i det området utan i hela Västerås, säger Noradin Abshir.

Som en belöning för sitt arbete och engagemang får ungdomarna åka iväg på en resa som till viss del finansieras med bidrag från Mimer, Rikshem och Kvarnvreten. I år är var- ken destinationen eller avresedatum bestämt än men det finns önskemål.

– Spanien eller Grekland för vi längtar efter solen och värmen, säger Malik Gagiev och resten av ambassadörerna håller med.

Powered by Labrador CMS