Vara eller inte vara. Under söndagen röstar västeråsarna om flygplatsens framtid. Foto: Mostphotos

Undersökning: Så slutar folkomröstningen

Det är ett tydligt nej från läsarna i Västerås Tidnings opinionsundersökning inför söndagens folkomröstning.

Publicerad

1 725 valde att lägga sin röst i Västerås Tidnings opinionsundersökning, med samma fråga som ställs i söndagens folkomröstning, Vill du att Västerås stad avvecklar verksamheten som bedrivs i flygplatsbolaget?

Svaret är tydligt: 7 av 10 vill ha kvar flygplatsens verksamhet i framtiden. Valet att rösta nej är övervägande i alla åldersgrupper, men det finns en tydlig skillnad, de som är yngre, 18 till 34 år lutar mer mot att avveckla flygplatsen än den äldre delen av befolkningen som lutar mer mot att rösta nej och behålla flygplatsen.

Men, det är trots allt en opinionsundersökning inför valet som avgörs under söndagen. Vallokalerna har öppet från klockan 8.00 på morgonen tills dess att de stänger för rösträkning klockan 20.00.

Under söndagskvällen kommer ett preliminärt resultat att presenteras, för att slutligen sammanräknas under kommande vecka. Slutligt resultat väntas senast vid lunchtid på onsdag.

Fotnot: Opinionsundersökningen har genomförts med en självrekryterande webbpanel. Resultatet i varje åldersgrupp har viktats mot den verkliga åldersfördelningen i Västerås enligt SCB.

Idag ska västeråsarna rösta om flygplatsen framtid: Här är några viktiga fakta att hålla koll på

Powered by Labrador CMS