
Stort bildextra: Riddare och vikingar intog Ängsö medeltidsdagar
Västerås och Ängsö har fått sina alldeles egna medeltidsdagar, med klassiska tornerspel, ponnyridning och gycklare.
En hemtrevlig stämning. Så beskrev de besökare som Västerås Tidning träffade på Ängsö medeltidsdagar på fredagen.
Sofie Blomgren Rydberg, utställare, är hitrest från Ljungby i Småland och njöt av att kunna ha sin utställning inne i slottet. Där var det nämligen lite svalare än utomhus. Hon har varit runt på flera olika medeltidsdagar genom åren.
– De här dagarna står sig jättebra i konkurrensen med andra medeltidsdagar. Det är jättetrevlig stämning, trevliga människor och ett bra arrangemang.
Även Cia Andersson och Åsa Boholm från kören Asamal - gudarnas röst, en vikingakör i Västerås, höll med.
– Det är mysigt stämning, en hemtrevlig stämning. Det är kul att se satsat så pass mycket fast det är första året, så att det faktiskt blir en stor och trevlig marknad, säger Cia Andersson.
