
Plogarens varning: "Gå inte ut på isen"
Under vintermånaderna är det många som väljer att åka skridskor på Västeråsfjärden. Trots minusgrader och kalla dagar så kan isen vara förrädisk.
Håligheter och andra dolda faror i isen kan orsaka stora konsekvenser för den som vill ge sig ut på fjärden. Ola Kasimir, Västerås ideella plogare, berättar att isen inte är tillräckligt tjock för att vistas på.
– Man ska inte ge sig ut på Västeråsfjärden. Sist jag var ute så var det håligheter i isen som man inte kan upptäcka och dessutom var det öppet vatten på vissa platser, berättar Ola Kasimir.
Ola Kasimir rekommenderar en is på minst 10 centimeter. Men trots det så kan det finns svagheter och defekter som inte går att upptäcka. Ett extra vaksamt öga ska man hålla på dem’ ’klassiska’’ svaga områdena på isen.
– Bro, brygga, sund, grund, vattendrag är vanliga sakerna som man ska akta sig för. Där är isen extra svag och dålig, säger Ola Kasimir.
Har du något tips till den som ska ge sig ut på isen?
– Helst ska du inte ge dig ut alls, men skaffa dig kunskap och rätt utrustning.