ÖVNINGSLEDARE. Johan Ahlström, riskingenjör på kommunen, visar toaletten i modulhuset.

När nöden kräver det ska du vända dig hit

Trygghetspunkter är samlingsplatser som erbjuder stöd till allmänheten i krissituationer och den 22 september övade kommunen på att öppna verksamheten

Publicerad Senast uppdaterad
Modulär. Åsa Ledin, marknads- och kommunikationschef på Expandia.
Modulär. Åsa Ledin, marknads- och kommunikationschef på Expandia.

Som Västerås Tidning tidigare berättat är trygghetspunkter en sorts samlingsplatser dit allmänheten kan vända sig för att få grundläggande hjälp i krissituationer. Det kan handla om att kunna ladda mobiltelefonen vid ett längre strömavbrott eller hämta dricksvatten om vattenledningarna inte fungerar.

Måndagen den 22 september övade kommunen på att öppna trygghetspunkten i Nybyggeskolan. På skolgården öppnade också en trygghetspunkt i ett modulhus, som relativt snabbt kan flyttas.

– Det kan placeras där behovet är som störst, säger Johan Ahlström, övningsledare och riskingenjör på kommunen.

Övningen innefattade allt från att montera utrustning på platsen till att ta emot människor.

– Skolpersonalen har inte gjort det praktiskt tidigare, säger Johan Ahlström.

Utrustning finns för olika nivåer av svårigheter. Om både vatten- och elledningar fungerar kan både vatten och el kopplas in i modulhuset. Saknas vattenledningar kan man få hämta vatten ur en tank. Saknas elledningar finns mobila elverk.

Huset kan värmas upp med el, med gasolvärme eller i värsta fall med en vedkamin.

– Hela tiden hittar vi lösningar, säger Johan Ahlström.

Större batterier finns för att till exempel ladda mobiltelefoner. Utrustning finns för att använda internet via satellit.

Mat och toaletter

Gasolkök finns för matlagning utan el. Det finns ett lager av särskild krismat på burk som har 27 års hållbarhet. Om det finns tillgång till smörgåsar kanske det är trevligare att bjuda behövande på det.

Gå på toaletten kommer människor alltid att behöva göra och saknas det rinnande vatten finns det lösningar även för det.

– Det vi har kvar är att öva ännu mer. Det är inte bara att köpa in saker, säger Johan Ahlström.

Modulhus finns det god tillgång på i Västerås på grund av att Västeråsföretaget Expandia är en stor leverantör av modulhus. Expandia deltog också i måndagens övning och såg till att ett modulhus kom till platsen.

– Det var ett lärorikt och bra initiativ, säger Åsa Ledin, marknads- och kommunikationschef på Expandia.

Hon säger att det tog ungefär en dag att få ett modulhus på plats och redo att användas.

– Kul att det går att få till med så kort varsel, säger hon.

Powered by Labrador CMS