
Morgonrapporten: Risk för ishalka
God morgon Västerås!
Det har hänt: Det har varit lugnt under natten i Västerås utan några allvarligare händelser för polisen. Räddningstjänsten har inte larmats ut på några olyckor eller bränder.
Trafikläget: Nu på morgonen har det rapporterats om flera trafikolyckor. Trafikverket har gått ut med en varning om att väglaget kan vara besvärligt under dagen och varnar särskilt för Salavägen riksväg 56 där halkbekämpning pågått under morgonen.
Sport: VSK:s bandyherrar vann en jämn tillställning hemma mot Sirius på tisdagskvällen i den viktiga streckkampen i elitserien. 4–3 slutade mötet.
Så blir vädret enligt SMHI: Mulet och tidvis snöfall som kan ha inslag av regn innan det under senare delen av onsdagen blir uppehåll. Under torsdagen passerar mer snö eller regn. Temperatur runt nollan.