
Morgonrapporten – det hände under natten
God morgon Västerås!
Polis larmades till akuten i Västerås vid 23-tiden på söndagen efter att en knivskuren man hade kommit dit. Mannen hade blivit knivskuren i ett ben. Skadan var ej allvarlig, men han behövde vård. Polisen har hållit förhör med mannen, som är i 20-årsåldern. En anmälan om grov misshandel är skriven av polisen. Någon misstänkt är ännu inte gripen av polisen.
Följ Västerås Tidnings fortlöpande rapportering om händelseutvecklingen kring corona-viruset. Vi rapporterar både lokalt och nationellt.
TRAFIKEN: Många avgångar inställda på grund av rådande läge. Håll koll på Trafikverket.se eller hör av dig till aktuellt tågbolag.
Så blir vädret enligt SMHI: "Sol varvas med moln, på eftermiddagen åt det molnigare hållet och 16-21 grader. Ikväll och inatt möjligen någon skur. Nattemperatur omkring 10 grader. Mest svag vind."