
Mike från Västerås kan vinna pris vid idrottsgala
Under måndagskvällen arrangeras den svenska Parasportgalan. Där kan västeråsaren och judoutövaren Mike Malmer vinna pris. Han är nominerad till priset för jubileets prestation inom Special Olympics.
Michael ”Mike” Malmer är en av Västerås mest meriterade idrottare. Under hösten 2020 var han även en av profilerna inom svenska paraidrott som uppmärksammades i SVT-serien Heja Sverigelaget där tittarna fick följa fyra av de idrottare med intellektuell funktionsnedsättning som representerade Sverige i Special Olympics 2019 i Abu Dhabi.
Den idag 40-årige Mike startade med idrott när han var tonåring. Då var det friidrott som var hans stora grej, men för fjorton år sen så bytte han till judo.
– Friidrott är kul, men man blir äldre och i en viss ålder tappar man snabbheten, judo kan man hålla på med länge, berättade han i en intervju med Västerås Tidning inför att Heja Sverigelaget skulle sändas.
Mike har svår dyslexi och kan inte läsa eller skriva, men han är grym på att komma ihåg.
– Bara för att man är funkis är man inte dum i huvudet, säger han. Man är bra på olika saker så man kan hjälpas åt.
För honom betyder idrotten allt.
– Det är hälsa, man mår bättre och man blir accepterad för den man är, man behöver inte spela, säger han.
Mike önskar att flera föräldrar vågade släppa sina ungar till idrotten och att flera föreningar vågade ta emot folk med funktionshinder.
– Vi är inte annorlunda, vi tänker kanske annorlunda, men får vi bara nyckeln så ska du se vad som händer!