RÖKPELARE. En stor svart rökpelare från den drabbade fastigheten. Foto: Jonas Edberg

Inga försäkringspengar för Cassandra Oil efter storbranden

Cassandra Oil och Länsförsäkringar Bergslagen har legat i en tvist gällande försäkringspengar efter storbranden i maj 2017. Nu har avgörandet kommit: Cssandra Oil kommer inte få några försäkringspengar utan måste istället betala rättegångskostnader på drygt fyra miljoner kronor.

Publicerad

I slutet av maj 2017 utbröt en storbrand på Cassandra Oils lokaler i Västerås hamn.

Efter domen som meddelades i Västmanlands tingsrätt på fredagen står det klart att Cassandra Oil inte kommer att få ut några pengar från försäkringsbolaget.

Efter branden gjorde Cassandra Oil en skadeanmälan till Länsförsäkringar Bergsslagen, men efter att försäkringsbolaget nekat utbetalning då de ansåg att brandorsaken inte hörde ihop med ordinarie verksamhet, gick fallet istället till domstol.

Cassandra Oil hade yrkat på att få ut drygt 85 miljoner kronor i försäkringspengar, nu måste de istället betala drygt 4 miljoner i rättegångskostnader.

Powered by Labrador CMS