För att säkerställa att Summer Meet ska gå att genomföra har arrangörerna tagit fram ett reservdatum i augusti. Foto: STEFAN LINDGREN

Hoppet om bilfesten lever – reservdatum klart

Den 8 till 10 juli är det tänkt att Västerås Summer meet ska arrangeras. Arrangörerna hoppas fortfarande att festen ska gå att genomföras vid den tiden. Men för att säkra upp läget har ett alternativt datum nu tagits fram.

Publicerad

Förra året fick den stora bilfesten Summer Meet ställas in helt och hållet. Detta trots att ett alternativt datum hade tagits fram. Arrangörerna fick då gå ut och vädja till bilintresserade i hela landet att inte komma till Västerås. Detta eftersom träffen inte kunde genomföras på grund av coronapandemin.

Läget under våren 2021 är inte mycket bättre än vad det var för ett år sedan. Men med tanke på att vaccinationen har kommit igång, hoppas arrangören att bilfesten ska kunna genomföras. Frågan är dock om juli är för tidigt?

Enligt ett inlägg som publicerades på Summer Meets Facabooksida under tisdagseftermiddagen har det nu tagits fram ett reservdatum även i år.

– Vi hoppas på att kunna köra Summer Meet som planerat den 8-10 juli i år, men har nu också ett reservdatum den 12-14 augusti 2021, allt hänger naturligtvis på coronaläget och gällande restriktioner, skriver de i inlägget.

Powered by Labrador CMS