
Flera vaccinationsmål väntar
Regeringen och Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) har slutit två nya överenskommelser kring vaccinationsarbetet och storskalig testning och smittspårning. Staten ersätter regionerna för varje utförd vaccination och varje utfört test.
Regeringen och Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) har slutit två nya överenskommelser kring vaccinationsarbetet och storskalig testning och smittspårning. Staten ersätter regionerna för varje utförd vaccination och varje utfört test.
Målet är att Sverige, nationellt ska 80 procent av personer som är 50 år och äldre ha fått en tredje dos vecka 3. Regionerna har olika förutsättningar för när vaccination med påfyllnadsdos kan genomföras utifrån befolkningens åldersstruktur och tidigare genomförda vaccinationer
– Vaccinering är vårt enskilt skarpaste verktyg mot pandemin. Det är av största vikt att vi säkrar en hög och jämn vaccinationstäckning i hela landet och nu ger vi regionerna och vården stabila och goda förutsättningar för det även under 2022, säger socialminister Lena Hallengren.
Regeringen och SKR har även för 2022 tecknat en överenskommelse om nationell testning och smittspårning som innebär att staten tar kostnaderna och genom Folkhälsomyndigheten bidra till arbetet inom området. Regionerna utför testningen och smittspårning utifrån Folkhälsomyndighetens rekommendationer.
– Den senaste tidens ökande smittspridning understryker behovet av en storskalig testkapacitet. Genom den här överenskommelsen säkras förutsättningarna även under 2022, säger socialminister Lena Hallengren.
Staten kommer fortsatt att ersätta regionerna med ett schablonbelopp om 1 100 kronor per PCR-test och 300 kronor per antigentest (även kallat snabbtest).
Nationell vaccinationsvecka
Regeringen gett Folkhälsomyndigheten i uppdrag att planera och genomföra en nationell temavecka om vaccination mot covid-19. Temaveckan ska genomföras under vecka 11. Syftet med vaccinationsveckan är att förstärka arbetet med att nå en så hög och jämn vaccinationstäckning som möjligt.
Under temaveckan ska samtliga berörda aktörer arbeta för att särskilt belysa vikten av att vaccinering. Informationen kommer att kombineras med en ökad tillgänglighet till vaccinering så att det är enkelt och smidigt för alla som vill att vaccinera sig.