
CORONA-VIRUSET: Regionen sätter upp provtagningstält i Västerås
Det finns ännu inga konstaterade fall av coronaviruset i Västmanland. Däremot har Region Västmanland under måndagen beslutat att det ska sättas upp ett provtagningstält utanför infektionskliniken för att underlätta provtagningen. Det enligt en artikel på Vlt.se.
Tältet ska enligt artikeln i Vlt vara på plats under tisdagen
– Vi slipper använda ett vanligt provtagningsrum i de ordinarie lokalerna. Det är lättare att låta patienter snabbt bli provtagna i tältet och lämna platsen, till skillnad mot att man kan behöva göra en mer omfattande rengöring av ett provtagningsrum inne på infektionskliniken, säger smittskyddsläkare Jan Smedjegård, till tidningen.
Stor oro – 1177 uppges vara nedringda
Oron för coronasmittan är just nu stor i hela världen, och även här i Sverige. För att avlasta 1177, som just nu är nedringda, uppmanar Folkhälsomyndigheten att man ska ringa det nationella informationsnumret 113 13 om man har frågor kring viruset.
113 13 samarbetar med Folkhälsomyndigheten för att på bästa sätt möta behovet av information. All information som 113 13 lämnar ut är verifierad av Folkhälsomyndigheten eller annan ansvarig myndighet. Tjänsten är tillgänglig dygnet runt under årets alla dagar.
Den som nyligen varit i ett land där smittspridning pågår och nu har hosta och feber ska dock kontakta 1177 Vårdguiden via telefon och berätta om symtom och resehistorik.
Folkhälsomyndigheten har även en frågor- och svarsida om viruset på sin webbplats. Sidan uppdateras kontinuerligt.