Foto: MOSTPHOTOS

Anställd anmäld efter konkurs

En tidigare anställd vid ett byggbolaget i Västerås som gått i konkurs polisanmäls efter att konkursförvaltaren hittat fiffel med fakturor.

Publicerad

Det var under 2017 som ett byggbolag i Västerås gick i konkurs. Under konkurstiden granskade konkursförvaltaren ekonomin i bolaget och kunde då hitta flera fakturor som företaget betalat, men inte kunde kopplas samman med projekt som utförts av byggbolaget.

Fakturorna som byggbolaget hade betalat handlade om material hos flera byggvaruhus. Enligt konkursförvaltarens anmälan till polis finns det även följesedlar som visar att det rört sig om en ”omfattande entreprenad utanför bolagets verksamhet”.

Nu har konkursförvaltaren valt att polisanmäla en tidigare anställd i bolaget, misstänkt för trolöshet mot huvudman och olovligt förfogande under perioden personen arbetade i företaget.

Powered by Labrador CMS