ANNONS
Säsongen över för Köping Stars
Äventyret med basketslutspel är över för Köping Stars för den här säsongen. Jämtland Basket vann på lördagskvällen även den tredje matchen när kvartsfinalserien vände hem till Köpings Bad & Sport, 92- 114 (52-62).
ANNONS FÖR KÖPING STARS
– Bara att gratulera Jämtland Basket, säger coach Panagiotis ”Jotti” Nikolaidis i Köping Stars. Vi möter ett lag som är värdiga att gå vidare. De vann serien av en anledning och är definitivt ett av lagen som kan ta SM-guldet.
Köping var nära att sno åt sig segrar i veckans båda matcher i Östersund, men den här kvällen inför bland annat en busslast västeråsare var laget inte riktigt nära.
– Vi gjorde ett försök, men för att vinna hade vi behövt spela närmare vårt max – framför allt i defensiven, menar ”Jotti” Nikolaidis.
Den nästan tusenhövdade publiken i hemmaarenan KBS fick ändå se en frejdig matchstart för Köping med tidig ledning 8-2. Bara för att se tidigare Köpingsspelaren Erik Persson kvittera med åtta Jämtlandspoäng. Lagen följdes åt resten av perioden, och Köping såg tidigare skadade Rickard Rietz komma in frejdigt med sju raka poäng.
– Det kändes bra och under hela matchen, men tyvärr orkade vi inte hela vägen.
Köping Stars hängde med helt ok i inledningen av andra perioden. Men kunde inte hejda gästernas storskyttar Keaston Willis och Michael Christmas som vaknade till liv. Ingen av dem hade gjort poäng i första perioden – nu svarade duon för 26 poäng tillsammans i perioden. Det bidrog till Jämtlands ledning med tio i paus, och kom också att få avgörande betydelse för matchutgången.
Köping Stars kom aldrig närmare efter pausen.
Visserligen vann Köping returkampen under korgarna (46-35), men hade många bolltapp som gästerna inte var sena att omsätta i poäng. Romello White hade en tung kväll med skadekänning i ett knä och var sig heller inte lik i sina straffkast. Romello och Köpingsspelarna missade tio straffkast under matchen jämfört med Jämtlands enda miss. Hemmapubliken anade att basketsäsongen gick mot sitt slut.
Det hjälpte inte Köping att Jämtland i slutperioden började slarva och missa skotten, hemmalaget mäktade inte utnyttja det till sin fördel.
Sekou Sylla i Köping Stars:– Tuff match, de spelade bra och det kändes som att de inte kunde missa sina skott. Vi kämpade, men nådde inte ända fram.
Panagiotis ”Jotti” Nikolaidis:
– Det känns tomt att säsongen nu tog slut. Det blev lite kortare slutspel än vad vi som lag och klubb hoppats på.
Vad händer närmaste dagarna?
– Paus från träningen, rensa skallen, köpa flygbiljetter, prata med spelare och den sportsliga ledningen. Vi har påbörjat arbetet men fokus har varit på de här kvartsfinalmatcherna.
Sekou Sylla var också efter matchen besviken på att säsongen tagit slut, men ändå stolt över det laget åstadkommit.
– Vi öppnade säsongen svagt och många hade räknat bort oss i kampen om att nå slutspel. Men vi orkade vända till det bättre, och jag är stolt över alla grabbarna.
Vad händer nu, Sekou?
– Vet inte, men jag åker hem till New York och sen får jag ta det därifrån.
Matchfakta, kvartsfinal 3/5:
Köping – Jämtland 92–114
(24–26, 28–36, 24–27, 16–25)
Poäng, Köping: Marreon Jackson 20, Dragos Diculescu 18, Sekou Sylla 17, Adam Tafra 10, Rickard Rietz 9, Oliver Cupan 7, Romello White 6, Romeo Myrthil 5.
Jämtland: Keaston Willis 23, Michael Christmas 21, Samari Curtis 15, Adam Johansson 14, André Lorentsson 13, Brayden Parker 10, Erik Persson 10, Denzel George 8.
Publik: 974.
(Jämtland vidare med 3-0 i matcher)
Ulf Eneroth