Foto: MOSTPHOTOS

Stadens ekonomi stark – stort överskott väntas

Överskott i delårsrapporten och prognosen pekar på ett ännu större överskott för stadsbudgeten. Men det finns också en del röda siffror.

Publicerad

Ekonomin för Västerås stad är ljus, det visar den senaste delårsrapporten för den samlade ekonomin inom kommunen.

Enligt budgeten som är satt för 2017 beräknades ett överskott på 146 miljoner kronor, vilket är plus 1,9 procent av skatteintäkter och statsbidrag.

Prongosen pekar nu på att Västerås stad kommer gå med ett överskott på 173 miljoner kronor när ”jämförelsestörande poster” är borträknade.

Nämnderna och styrelserna pekar på ett överskott på 12 miljoner kronor.

När Byggnadsnämnden beräknas gå med ett överskott på 11 miljoner kronor, då det är högtryck på bygglov, är det desto rödare siffror hos andra nämnder.

Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden räknar med att få ett underskott på 8 miljoner kronor, Äldrenämnden rapporterar också underskott på 4 miljoner kronor.

Västerås stad Vård och Omsorg (VVO) som utför hemtjänsttjänster räknar med ett underskott på 27 miljoner kronor på grund av nya regler och ersättningar.

Fortsatt förlust för flygplatsen

Bland de kommunala bolagen är det inte allt för stora avvikelser mot budgeten.

Nya Västerås Flygplats AB har en förlust på 31,2 miljoner kronor i budgeten och ser ut att gå 0,4 miljoner kronor bättre i prognosen.

Bostads AB Mimer rapporterar 3 miljoner kronor bättre i sitt budgeterade överskott. Också Mälarhamnar flaggar för högre överskott, från budgeterade 8,5 miljoner kronor till 16,3 miljoner kronor för 2017.

Västerås stad har också en hel del pengar liggandes i stadskassan, nästan 1,4 miljarder kronor finns tillgänligt, placerat på räntebärande konton.

Powered by Labrador CMS