VSK:s tunga bortaseger i Malmö – efter Ladefogeds sena avgörande
Säsongens tredje VSK-seger i allsvenskan är ett faktum. Segerorganisatörer i vändningen borta mot Malmö: två gånger Magnusson – och en dansk skalle.
Hemmalaget tog ledningen genom Adrian Skogmar efter en kvarts spel.
I den 36:e matchminuten slog Jens Magnusson ett inlägg som gick hela vägen förbi samtliga och in i mål via stolpen. Ett slumpmål.
Desto mer tydligt och snyggt var Herman Magnussons ledningsmål på tilläggstid i den första halvleken. Mittbacken drog till på volley, fick på en riktig pärla och vändningen till 2–1 var ett faktum.
Det hade kunnat bli mer i upptakten av andra halvlek. Bland annat var skyttekungen Mikkel Ladefoged ytterst nära i ett friläge.
Istället kunde Malmö kvittera i matchminut 74 (Erik Botheim).
Men VSK och Ladefoged skulle få sista ordet.
På tilläggstid kunde dansken med en nick avgöra till 3–2 på Simon Gefvert fina inlägg.
Segern är VSK:s tredje för säsongen och var välbehövlig, den första sedan 1–0-segern borta mot BP 26 april.
I och med trepoängaren passerar grönvitt krisande Malmö i tabellen. Förlusten var MFF:s tredje raka på hemmaplan.