Kontakta oss

Västerås Tidning
Sjöhagsvägen 6, 721 32 Västerås
Tel: 021-30 46 00 (telefontid må, on, fr kl 9–16)

Besökstider: På grund av rådande rekommendationer kring covid-19 jobbar många av oss på distans. Du når oss på telefon (021-30 46 00), mejl (se nedan) och sociala medier.
Ordinarie öppettider: Måndag-fredag kl 09–16. Lunchstängt kl 12–13. Dag före röd dag stänger vi kl 12.

Facebook: facebook.com/vasterastidning

Instagram: vasterastidning

Redaktion: redaktion@vasterastidning.se
Ekonomi: 021-30 46 17
Produktion: annons@vasterastidning.se

UTEBLIVEN TIDNING
Västerås Tidning distribueras av Svensk Direktreklam, SDR.
Vid utebliven tidning, kontakta SDR på telefon 021-40 32 90 
och/eller reklamera på utebliventidning.nu.

TIDNINGSSTÄLL
Här hittar du våra tidningsställ i Västerås och övriga länet.

E-TIDNING
Här hittar du vår gratis e-tidning.

APP
Här kan du ladda ner vår gratis app.

REDAKTIONEN

Jonas Edberg
Chefredaktör/ansvarig utgivare
021-30 46 19
jonas.edberg@vasterastidning.se

Jonas Bergkvist
Redaktionschef
021-30 46 18
jonas.bergkvist@vasterastidning.se

Helena Andersson
Reporter
021-30 46 21
helena.andersson@vasterastidning.se

Fredrik Klevenhaus
Reporter
021-30 46 23
fredrik@vasterastidning.se

SÄLJAVDELNING

Daniel Bjernedal
021-30 46 17
0735-03 18 13
daniel.bjernedal@vasterastidning.se

Jessicka Prenker
021-30 46 05
0707-70 36 05
jessicka@vasterastidning.se

Jonna af Petersens
021-30 46 24
0738-21 08 00
jonna@vasterastidning.se

Magnus Eriksson
070-783 41 85
magnus.eriksson@vasterastidning.se

Mathias Såhlin
021-30 46 15
mathias@vasterastidning.se

Pernilla Bulldra
021-30 46 04
076-345 70 13
pernilla@vasterastidning.se

Susanne Lundh
021-30 46 08
0708-18 98 18
susanne.lundh@vasterastidning.se

PRODUKTION

Robert Johansson
Annonsproducent/IT-ansvarig
021-30 46 26
robert.johansson@vasterastidning.se

 

Carola Eklund
Annonsproducent
021-30 46 28
carola.eklund@vasterastidning.se

DIGITAL MARKNADSFÖRING

Caroline Wikström
073-570 99 26
caroline@boxof.se

Ida Adehill König
0735-28 44 51
ida@boxof.se

Marknad

Frida Heldemar
021-30 46 12
frida.heldemar@vasterastidning.se

Anita Lorenz
021-30 46 11
0733-36 66 79
anita.lorenz@vasterastidning.se

Ekonomi, administration

Daniel Bjernedal
Ekonomichef, vice VD
021-30 46 17
0735-03 18 13
daniel.bjernedal@vasterastidning.se

Kristina Lindblom
Ekonomi
021-30 46 00
kristina.lindblom@vasterastidning.se

Yildiz Källberg
Reception
021-30 46 00
yildiz.kallberg@vasterastidning.se

LEDNING

Peter Alexandersson
VD
021-30 46 07
peter.alexandersson@vasterastidning.se

 

Jonas Edberg
Chefredaktör/ansvarig utgivare
021-30 46 19
jonas.edberg@vasterastidning.se

En annons i Västerås Tidning når såväl de drygt 60 procent hushåll som inte prenumererar på den lokala morgontidningen, som de 36 procent som tackar nej till direktreklam.

Din lokala gratistidning

Västerås Tidning är startades 1992 och är idag en av Sveriges största gratistidningar. Vår vision är att vara ständigt närvarande, alltid trovärdig och för alla. Vi brinner för att leverera gratis lokaljournalistik och för att bygga varumärke åt våra kunder.

Västerås Tidning når varje vecka 73 000 läsare via papperstidningen, 50 000 unika besökare på webben och har 8 500 nedladdade appar. Vi finns där västeråsarna finns.

Tidningen hushållsdistribueras i 91 000 ex till Västerås, Hallstahammar och Surahammar kommuner och finns tillgänglig i tidningsställ och som gratis e-tidning via webben och appen. Västerås Tidning når såväl de drygt 60 procent hushåll som inte prenumererar på den lokala morgontidningen, som de 36 procent som tackar nej till reklam.

 

VÄSTERÅS TIDNING GENOM ÅREN

Västerås Tidning startades 1992 som annonsbladet Västeråsaren. Sedan 1993 är vi en av Sveriges största gratistidningar, nu i tabloidformat. 1996 bytte vi namn till Västerås Tidning och redaktionellt material började införas i tidningen. Genom åren har Västerås Tidning vuxit och utvecklats till en omfångsrik tidning bestående av jämnt fördelat redaktionellt material och annonser.

Sedan 2005 ingår Västerås Tidning i tidningsgruppen Direktpress som består av ett tjugotal publikationer, bland annat Sveriges äldsta gratistidning Östermalmsnytt. 

2012 firade Västerås Tidning 20 år och vi gjorde då en av våra största satsningar genom att bli en tvådagarstidning.

Under 2013 blev Västerås Tidning även digital – numera finns hela tidningen, med både artiklar och annonser, som smidig bläddertidning för läsplatta, smart telefon och dator.

2014 fortsätter vi att möta upp den digitala framtiden och i maj lanserades Västerås Tidnings app för Android och iPhone. Med den kommer man enkelt åt att läsa tidningen, kontakta oss, tipsa redaktionen eller anmäla utebliven tidning.

2015 lanserade vi Västerås Tidning Business – ett fristående magasin för företag och beslutsfattare i Västmanland. Business utkommer i 22 000 ex fyra gånger per år.

2016 gav vi ut premiärnumret av magasinet Kvinna – ett helt gratis magasin som distrubueras av Posten, direkt hem i brevlådan till cirka 40 000 västmanländska kvinnor i alla åldrar.

Jubileumsåret 2017 fyllde vi 25 år som tidning och det firade vi med en digital storsatsning och nylansering av vår sajt, www.vasterastidning.se.

2019 flyttade hela Västerås Tidning till nya lokaler på Sjöhagsvägen 6. Välkommen hit och titta hur vi har det!

Om kommentarer på denna sajt

Hej! Vad tycker du om det du just läst? Bidra gärna med tankar och synpunkter men tänk på att det bästa sättet att hitta läsare är att hålla sig kort och koncis, med en god ton. Glöm inte att dela alla artiklar du kommenterat – för ännu mer debatt! Här kan du läsa mer om vilka regler som gäller i våra kommentarsfält.

Comments powered by Disqus.

Senaste nytt

Visa fler

BUSINESS

Lågt nyföretagande i Västmanland

Nu sjunker åter nyföretagandet efter det senaste årets uppgång. Under juli månad nyregistrerades 12,1 procent färre företag på Bolagsverket än i juli förra året visar Nyföretagarbarometern från...tisdag 3/8 15:22

ABB köper europeiskt robotföretag

Robotföretaget ASTI köps upp av ABB, meddelade företaget i ett pressmeddelande i veckan.fredag 23/7 9:47

Efter 22 månaders uppgång – nu sjunker arbetslösheten i Västmanland

Sedan juni 2019 har arbetslösheten i Västmanlands län ökat, men i maj vände utvecklingen då andelen arbetslösa sjönk jämfört med året innan. Under maj månad rapporterade Västmanland en total...tisdag 15/6 21:03

Han är Årets företagare i Västerås

Coronakrisen satte tillfälligt stopp för TB Printsolutions kraftiga tillväxt. Nu har företagets vd Jonas Bergström utsetts till Årets Företagare i Västerås – och siktar nu på att få företaget att...söndag 30/5 13:32

LAGFOTON FRÅN KLUBBARNA

Lagfoton från klubbarna

Foto: EXPRESSBILD

SMAKFULLT

Hon är Västerås Tidnings nya vinskribent: ”Viner ska inte vara något snobbigt”

Jenny Asplund hoppas kunna inspirera med sina tips Västeråstjejen Jenny Asplund är sommelier och etablerad vinskribent. Nu ska hon dela med sig av sina kunskaper till Västerås Tidnings läsare. – Det känns väldigt kul och spännande att ha fått den här...tisdag 22/6 20:20

Grillen är laddad inför helgens ölfestival

På fredag går startskottet för ölfestivalen Coppersmith´s med vänner. Men redan under onsdagen tändes grillarna på området. – Köttet ska ligga på grillen i 12 till 14 timmar, så för att hinna måste...onsdag 26/5 16:18

Nu har kaféet på den gamla räkbåten öppnat

Under torsdagen öppnar Rederi Mälarstaden det nya kaféet på M/S Tor nere vid Elbakajen. – Vi har forskat lite och tror att det här är Västerås första flytande kafé, säger Tobias Gustafsson,...torsdag 13/5 15:13

QUIZ

Nu är musikfesten igång – testa dina Mello-kunskaper

QUIZ: Vad kan du om Västeråsbidragen i Melodifestivalen? Under åren har ett antal västeråsare varit med och satt färg på Melodifestivalen, inte minst Loreen som gick hela vägen och vann Eurovision Song Contest med sin låt Euphoria. Frågan är hur mycket du...lördag 6/2 20:00

E-TIDNING