Annons
Köksmästaren Annika Blommé-Georgsson med en av rätterna på Lobbybaren@Plazas nya a la carte-meny – torskrygg.
Lobbybaren@Plaza – här serveras klassiska rätter med modern touch
Klassiska rätter – i modern och egen tappning. Nya Lobbybaren@Plaza vill skapa magi med det traditionella. – Gästerna ska känna igen rätterna i menyn, säger köksmästaren Annika Blommé-Georgsson och Emil Larsson, Food & beverage manager.
- ANNONS
- Publicerad 10:04, 1 feb 2019
- Detta är en annons från Plaza
Sedan årsskiftet är det nytt koncept och nya smaker på a la-cartemenyn som gäller i restaurangen på Hotel Plaza i Västerås city.
Den tidigare inriktningen mexican har fått lämna skrapan för att istället ge plats åt mer hemvävda, klassiska husmansrätter.
– Det ska vara enkelt och kännas välkomnande. Gästerna ska lätt förstå vad som står på menyn och inspireras av smakkombinationerna, säger Annika Blommé-Georgsson och Emil Larsson.
Även atmosfären och dukningen har bytts från det färgglada mexican-temat till en mer art déco- och New York-inspirerad känsla med inslag av svart, guld och beige.
Arbetet med att hitta en ny a la carte-meny påbörjades redan i november.
Och ”lösningen” fanns egentligen mitt framför näsan på dem.
– Vi kom ganska snabbt fram till att bygga vidare på vårt lunchkoncept med rötter i den svenska husmanskosten som varit väldigt lyckat en längre tid.
Så blev det – och allt landade till slut i klassisk husman med tillspetsad kvalitet och lekfull kreativitet.
– Det känns som en både avslappnad och välkomnande meny där vi möter allas önskemål. Vi har bland annat en vegansk trerätters som vi är stolta över och flera vegetariska rätter, säger köksmästaren Annika Blommé-Georgsson.
Hon värdesätter även presentationen av rätterna högt.
– Det är viktigt hur det ser ut på tallriken när gästerna får in den, man äter mycket ögat. Sedan ska det givetvis gärna vara kvalitet på själva maten också, säger Annika med ett leende.
Nu har Lobbybaren@Plaza serverat från den nya a la carte-menyn i drygt två veckor.
– Vi tycker att vi har landat i någonting väldigt bra och hittat en bra balans. Hittills har responsen varit sanslöst bra – vi är lyriska. Det är verkligen kul att jobba med det nya och det känns som att alla vi som jobbar här i huset har en närmare relation till här menyn än den tidigare, säger Annika och Emil.
Lobbybaren@Plaza har öppet från 17.00 varje dag för den middagssugne (förutom stängd söndag).
– Mixen mellan lokalbefolkningen och hotellgästerna leder till en härlig internationell känsla, menar de.
Atmosfären och dukningen har fått en annan stil sedan det färgglada mexican-temat plockades bort. Nu är det art déco- och NY-inspirerad känsla med svart och guld-inslag.
Men det är inte bara kvällstid som Lobbybaren vibrerar av liv och rörelse – det är full fart i köket på Hotel Plaza nästan dygnet runt.
– Vi har köket öppet 16 timmar per dygn – så ja, vi lagar mycket mat här, säger Emil och Annika med ett skratt.
Allt för att kunna leverera såväl frukost, brunch (helger), lunch som middag.
Och sist men inte minst den populära after worken. Den har nu gjort sin debut för året i Lobbybaren – även den med en till viss del ny kostym.
– Buffén är borta. Istället bjuder vi på lite snacks till borden. Är man sugen på något mer går det bra att beställa från en enklare snacksmeny, berättar Emil Larsson.
Nytt är också att AW:n är förlängd med en timme.
– I halvtid klockan 18.00 flyttar vi upp dj och bartendrarna och fortsätter festen på SkyBar på våning 24 för att ge plats åt restauranggästerna i Lobbybaren.
Öppettider och serveringar på Lobbybaren@Plaza
Frukost
Måndag–fredag: 6.30–9.30
Lördag och söndag: 7.00–10.30
För dig som inte är hotellgäst kostar frukosten 150 kronor.
Lunch
Måndag–fredag 11.30–13.30
Brunchen
Lördagar 12.00–16.00
Söndagar 12.00–15.00
A la carte
Måndag–Torsdag 17.00–23.00
Fredag–Lördag 17.00–00.00
Köket stänger 22.30
After work
Fredagar 16–20
Kl 18.00 flyttar festen upp till SkyBar
Klassiska rätter på nya a la carte-menyn. Här ses två av dessa, Skagentoast och torskrygg.
Emil Larsson, Food & beverage manager tillsammans med köksmästaren Annika Blommé-Georgsson i hjärtat av Lobbybaren.