Kontakta oss

Västerås Tidning
Norra Källgatan 17, 722 11 Västerås
Tel: 021-30 46 00

Besökstider: Måndag-fredag kl 08–17. Lunchstängt kl 12–13

Facebook: facebook.com/vasterastidning

Instagram: vasterastidning

Redaktion: redaktion@vasterastidning.se
Ekonomi: 021-30 46 17
Produktion: annons@vasterastidning.se

UTEBLIVEN TIDNING
Helgtidningen: Distribueras av Svensk Direktreklam, SDR.
Vid utebliven tidning, kontakta SDR på telefon 021-40 32 90 
och/eller reklamera på www.utebliventidning.nu.

REDAKTIONEN

Jonas Edberg
Chefredaktör/ansvarig utgivare
021-30 46 19
jonas.edberg@vasterastidning.se

Jonas Bergkvist
Redaktionschef
021-30 46 18
jonas.bergkvist@vasterastidning.se

Lasse Olsson
021-30 46 00

Helena Andersson
Reporter
021-30 46 21
helena.andersson@vasterastidning.se

Fredrik Klevenhaus
Reporter
021-30 46 23
fredrik@vasterastidning.se

Josefine Wijkström
Reporter
021-30 46 22
070-770 36 22
josefin.wijkstrom@vasterastidning.se

Stefan Lindgren
Reporter
021-30 46 09
070-770 36 09
stefan.lindgren@vasterastidning.se

SÄLJAVDELNING

Daniel Bjernedal
Vice VD
Möbel, Bygg
021-30 46 17
0735-03 18 13
daniel.bjernedal@vasterastidning.se

Mathias Såhlin
Erikslund, Bilhandlare MRF, Större projekt
021-30 46 15
mathias@vasterastidning.se

Reijo Arola
Bank, Fastigheter, Mäklare, Försäkringar, Husvagnar och Livsmedel
021-30 46 02
0709-39 09 20
reijo.arola@vasterastidning.se

Jessicka Staflin
Kurser/utbildning, Platsannonsering, Frisk- Fot landstingsvård, Djur & Natur, Resor, Bil & Båt, Frisör & Skönhet
021-30 46 05
0707-70 36 05
jessicka.staflin@vasterastidning.se

 

Jonna af Petersens
Delar av City, Hallsta, Hälla, Kyrkor och kyrkosamfund, Köpcentra City
021-30 46 24
0738-21 08 00
jonna@vasterastidning.se

Pernilla Bulldra
Restauranger, Nöje, Hotell & Konferens, Trädgård, Marknadsplatsen, Delar av City
021-30 46 04
076-345 70 13
pernilla@vasterastidning.se

Sofie Neren
021-30 46 07
0707-70 36 06
sofie.neren@vasterastidning.se

PRODUKTION

Anita Lorenz
Ateljéchef
021-30 46 11
0733-36 66 79
anita.lorenz@vasterastidning.se

Robert Johansson
Annonsproducent/IT-ansvarig
021-30 46 26
robert.johansson@vasterastidning.se

 

Carola Eklund
Annonsproducent
021-30 46 28
carola.eklund@vasterastidning.se

Johan Lindkvist
Annonsproducent
021-30 46 27
johan.lindkvist@vasterastidning.se

Ekonomi, marknad, administration

Daniel Bjernedal
Ekonomichef, vice VD
021-30 46 17
0735-03 18 13
daniel.bjernedal@vasterastidning.se

Kristina Lindblom
Ekonomi
021-30 46 00
kristina.lindblom@vasterastidning.se

Jaana Smolander
Marknad
021-30 46 03
073-181 46 81
jaana.smolander@vasterastidning.se
 

Frida Heldemar
Marknads- och kommunikationsansvarig
021-30 46 12
frida.heldemar@vasterastidning.se

Yildiz Källberg
Reception
021-30 46 00
yildiz.kallberg@vasterastidning.se

LEDNING

Peter Alexandersson
VD
021-30 46 07
peter.alexandersson@vasterastidning.se

 

Jonas Edberg
Chefredaktör/ansvarig utgivare
021-30 46 19
jonas.edberg@vasterastidning.se

En annons i Västerås Tidning når såväl de drygt 60 procent hushåll som inte prenumererar på den lokala morgontidningen, som de 36 procent som tackar nej till direktreklam.

Din lokala gratistidning

Västerås Tidning startades 1992. Vi når alla hushåll i Västerås, Hallstahammar och Surahammar via hushållsdistribution, resten av Västmanland täcks in genom ställdistribution. Vi erbjuder gratis bläddertidning via vår hemsida och app.

Vi har enligt TNS Sifo cirka 90 000 läsare. Vi har dessutom ett stort och växande antal besökare på våra digitala plattformar. Läsarna får tidningen direkt hem i brevlådan. En annons i Västerås Tidning når såväl de drygt 60 procent hushåll som inte prenumererar på den lokala morgontidningen, som de 36 procent som tackar nej till direktreklam.

 

VÄSTERÅS TIDNING GENOM ÅREN

Västerås Tidning startades 1992 som annonsbladet Västeråsaren. Sedan 1993 är vi en av Sveriges största gratistidningar, nu i tabloidformat. 1996 bytte vi namn till Västerås Tidning och redaktionellt material började införas i tidningen. Genom åren har Västerås Tidning vuxit och utvecklats till en omfångsrik tidning bestående av jämnt fördelat redaktionellt material och annonser.

Sedan 2005 ingår Västerås Tidning i tidningsgruppen Direktpress som består av ett tjugotal publikationer, bland annat Sveriges äldsta gratistidning Östermalmsnytt. 

2012 firade Västerås Tidning 20 år och vi gjorde då en av våra största satsningar genom att bli en tvådagarstidning.

Under 2013 blev Västerås Tidning även digital – numera finns hela tidningen, med både artiklar och annonser, som smidig bläddertidning för läsplatta, smart telefon och dator.

2014 fortsätter vi att möta upp den digitala framtiden och i maj lanserades Västerås Tidnings app för Android och iPhone. Med den kommer man enkelt åt att läsa tidningen, kontakta oss, tipsa redaktionen eller anmäla utebliven tidning.

2015 lanserade vi Västerås Tidning Business – ett fristående magasin för företag och beslutsfattare i Västmanland. Business utkommer i 22 000 ex fyra gånger per år.

2016 gav vi ut premiärnumret av magasinet Kvinna – ett helt gratis magasin som distrubueras av Posten, direkt hem i brevlådan till cirka 40 000 västmanländska kvinnor i alla åldrar.

Jubileumsåret 2017 fyller vi 25 år som tidning och det firar vi med en digital storsatsning och nylansering av vår sajt, www.vasterastidning.se.

Om kommentarer på denna sajt

Hej! Vad tycker du om det du just läst? Bidra gärna med tankar och synpunkter men tänk på att det bästa sättet att hitta läsare är att hålla sig kort och koncis, med en god ton. Glöm inte att dela alla artiklar du kommenterat – för ännu mer debatt! Här kan du läsa mer om vilka regler som gäller i våra kommentarsfält.

Comments powered by Disqus.

Senaste nytt

Visa fler

SMAKFULLT

Bartendern med stans bästa utsikt

Tips: Georges fem bästa drinkar Västerås och Sveriges högst belägna cocktail- och pianobar Sky Bar, hittar man på Hotel Plazas 24:e våning. I baren hittar man den glada bartendern George Kakaji. – Härlig arbetsplats med underbara...lördag 21/10 21:50

”Vi kallar det kort och gott junkfood de luxe”

SMAKFULLT Smarriga hamburgare, kall bärs och toppfotboll på storbildsskärm är en oslagbar ”combo” för många. Ett koncept som är lyckat för sportbaren Allstar på Punkt i Västerås. – Vi erbjuder ett vardagsrum...tisdag 17/10 11:20

Olika menyer varje vecka – i sex år

SMAKFULLT Med magnifik utsikt över Västerås centrum och Mälaren äter man god mat på Djäknebergets restaurang. Att maten håller hög klass ansvarar köksmästaren Rifet Secic för. – Jag vill servera mat med extra...måndag 16/10 13:19

RÄTT RÄTT

Amir testar nya Gorbyssmaker

Gorbys har släppt nya smaker – Veggies och Taco. Klassikern har också kommit med ett nytt recept. Mästerkocken Amir Kheirmand och hans högra hand Alfred köpte hem dem för att testa.torsdag 12/10 18:13

Mästerkocken tipsar inför lördagsmyset: De bästa nya chipssmakerna

En av höstens mest spännande nyheter är Estrellas chips med smak av Äppelpaj. Annorlunda, konstig och väldigt spännande. Det är klart mästerkocken Amir Kheirmand ska testa dem. Han passade också på...lördag 30/9 19:36

TV: Del 3 och 4 i Amirs pizzaskola

Amir Kheirmand, med Youtubekanalen Rätt Rätt fortsätter nu med del 3 och 4 i pizzaskolan. Vad sägs om en pizza pepperoni?fredag 22/9 14:18

E-TIDNING