Kontakta oss

Västerås Tidning
Norra Källgatan 17
722 11 Västerås
Tel: 021-30 46 00
Fax: 021-30 46 08

Besökstider: Måndag-fredag 08.00-17.00 (Lunchstängt 12.00-13.00)

Facebook: FB/Vasterastidning

E-post till redaktionen: redaktion@vasterastidning.se
Ekonomiavdelning: 021-30 46 17
Grafisk produktion: annons@vasterastidning.se

UTEBLIVEN TIDNING
Onsdagstidningen: Distribueras av Posten.
Vid utebliven tidning, kontakta oss på telefon 021-30 46 00. 

Helgtidningen: Distribueras av Svensk Direktreklam, SDR.
Vid utebliven tidning, kontakta SDR på telefon 021-40 32 90 
eller reklamera själv på www.utebliventidning.nu.

REDAKTIONEN

Lasse Blom
Ansvarig utgivare
021-30 46 01
lasse.blom@
vasterastidning.se

Jonas Edberg
Redaktionschef
021-30 46 19
jonas.edberg@
vasterastidning.se

Jonas Bergkvist
Reporter
021-30 46 18
jonas.bergkvist@
vasterastidning.se

Lasse Olsson
Reporter
021-30 46 14
lasse.olsson@
vasterastidning.se

Helena Andersson
Reporter
021-30 46 21
helena.andersson@
vasterastidning.se

Peter Hoffström Föräldraledig
Reporter
021-30 46 22
peter.hoffstrom@
vasterastidning.se

Fredrik Klevenhaus
Reporter
021-30 46 23
fredrik@vasterastidning.se

SÄLJ-AVDELNING

Daniel Bjernedal, vice VD
Möbel, Bygg
021-30 46 17
0735-03 18 13
daniel.bjernedal@vasterastidning.se

Mathias Såhlin
Erikslund, Bilhandlare MRF, Större projekt
021-30 46 15
mathias@vasterastidning.se

Reijo Arola
Bank, Fastigheter, Mäklare, Försäkringar, Husvagnar och Livsmedel
021-30 46 02
0709-39 09 20
reijo.arola@vasterastidning.se

Jessicka Staflin
Kurser/utbildning, Platsannonsering, Frisk- Fot landstingsvård, Djur & Natur, Resor, Bil & Båt, Frisör & Skönhet
021-30 46 05
0734-23 92 27
jessicka.staflin@vasterastidning.se

 

Jonna af Petersens
Delar av City, Hallsta, Hälla, Kyrkor och kyrkosamfund, Köpcentra City
021-30 46 24
0738-21 08 00
jonna@vasterastidning.se

Pernilla Bulldra
Restauranger, Nöje, Hotell & Konferens, Trädgård, Marknadsplatsen, Delar av City
021-30 46 04
076-345 70 13
pernilla@vasterastidning.se

Sofie Neren
021-30 46 07
0707-70 36 06
sofie.neren@vasterastidning.se

PRODUKTION

Anita Lorenz
Ateljéchef
021-30 46 11
0733-36 66 79
anita.lorenz@vasterastidning.se

Robert Johansson
Annonsproducent/IT-ansvarig
021-30 46 26
robert.johansson@vasterastidning.se

 

Carola Eklund
Annonsproducent
021-30 46 28
carola.eklund@vasterastidning.se

Johan Lindkvist
Annonsproducent
021-30 46 27
johan.lindkvist@vasterastidning.se

Ekonomi, marknad, administration

Daniel Bjernedal
Ekonomichef, vice VD
021-30 46 17
0735-03 18 13
daniel.bjernedal@vasterastidning.se

Kristina Lindblom
Ekonomi
021-30 46 00
kristina.lindblom@vasterastidning.se

Frida Heldemar
Marknads- och kommunikationsansvarig
021-30 46 12
frida.heldemar@vasterastidning.se

Yildiz Källberg
Reception
021-30 46 00
yildiz.kallberg@vasterastidning.se

LEDNING

Peter Alexandersson
VD
021-30 46 07
0705-29 45 70
peter.alexandersson@vasterastidning.se

 

Lasse Blom
Ansvarig utgivare
021-30 46 01
0707-66 63 17
lasse.blom@vasterastidning.se

OM VÄSTERÅS TIDNING

Trenden är tydlig: Allt fler väljer den lokala gratistidningen framför prenumerationstidningen.  Gratistidningen är framtidens medium. Som läsare får du dina hyperlokala nyheter och erbjudanden – gratis. Som annonsör får du absolut bäst effekt för varje satsad reklamkrona. Vi når 88 000 läsare*, och når ut i hela länet två gånger i veckan. 

Västerås Tidning finns till för våra läsare och uppmärksammar lokala nyheter och händelser, sprider kommunal information och tipsar om evenemang i vårt närområde. Västerås Tidning är politiskt och religiöst obunden och helt annonsfinansierad. Vi är en oberoende och självständig tidning som strävar efter att vara saklig, opartisk och balanserad. Vi vill beröra västmanlänningarna i deras vardag och vara deras självklara val av lokaltidning.

Västerås Tidning utkommer i 89 500 ex (79 500 ex hushållsdistribution, 10 000 ex tidningsställsdistribution). Hushållsdistribution sker direkt i brevlådorna hos samtliga hushåll i region A48 (Västerås, Hallstahammar, Surahammar, Ramnäs, Virsbo och Kvicksund). Resterande ex sprids via våra strategiskt placerade tidningsställ runt om i hela länet. Onsdagstidningen delas ut av Posten och Helgtidningen av Svensk Direktreklam.

*KÄLLA: TNS SIFO, ORVESTO KONSUMENT 2014 HELÅR

 

VÄSTERÅS TIDNING GENOM ÅREN

Västerås Tidning startades 1992 som annonsbladet Västeråsaren. Sedan 1993 är vi en av Sveriges största gratistidningar, nu i tabloidformat. 1996 bytte vi namn till Västerås Tidning och redaktionellt material började införas i tidningen. Genom åren har Västerås Tidning vuxit och utvecklats till en omfångsrik tidning bestående av jämnt fördelat redaktionellt material och annonser.

Sedan 2005 ingår Västerås Tidning i tidningsgruppen Direktpress som består av ett tjugotal publikationer, bland annat Sveriges äldsta gratistidning Östermalmsnytt. 

2012 firade Västerås Tidning 20 år och vi gjorde då en av våra största satsningar genom att bli en tvådagarstidning.

Under 2013 blev Västerås Tidning även digital – numera finns hela tidningen, med både artiklar och annonser, som smidig bläddertidning för läsplatta, smart telefon och dator.

2014 fortsätter vi att möta upp den digitala framtiden och i maj lanserades Västerås Tidnings app för Android och iPhone. Med den kommer man enkelt åt att läsa tidningen, kontakta oss, tipsa redaktionen eller anmäla utebliven tidning.

2015 lanserade vi Västerås Tidning Business – ett fristående magasin för företag och beslutsfattare i Västmanland. Business utkommer i 22 000 ex fyra gånger per år.

2016 gav vi ut premiärnumret av magasinet Kvinna – ett helt gratis magasin som distrubueras av Posten, direkt hem i brevlådan till cirka 40 000 västmanländska kvinnor i alla åldrar.